A gyümölcsös növényvédelméről

A jelenlegi időjárás különösen kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek. Az alábbiakban az almafák, a szőlő és az őszibarack védelmét taglaljuk.

Varasodás és lisztharmat

Az almáskerteket most főként a varasodás veszélyezteti. A betegség első tünetei már általánosan jelen vannak az almafákon. A kórokozó a leveleket és a termést (a fejlődő gyümölcsök átmérője már eléri a 20-30 mm-t) egyaránt megbetegíti, ezért lehetőleg felszívódó és kontakt készítmények kombinációjával védekezzünk ellene. Ilyen például a Discus (0,02%) + Folpan 50 WP (0,2%) vagy Zato 50 WG (0,015%) + Merpan 80 WDG (0,2%) stb.

A varasodás mellett az almafalisztharmat fertőzése is erősödik. Az esőzések utáni párás, meleg idő kimondottan kedvez a kórokozó terjedésének. Ellene használjunk olyan készítményeket, melyek hatnak a varasodásra is. Ilyen például a Klarinet 20 SC (0,15%) vagy a Systhane 12 Ec (0,06%) stb.

Molykártevők, levéltetvek és atkák

Az almamoly, a lombosfa fehérmoly, valamint az almalevél aknázómoly rajzása visszaesett. A feromoncsapták csak néhány darabot fognak belőlük. A kártevők elleni védekezés során figyelembe kell venni, hogy a kitinszintézisgátló szerek kijuttatásával kíméljük a kártevő természetes ellenségeit. Ebbe a készítménycsoportba tartoznak például a következő szerek: Integro (0,04%), Nomolt 15 SC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%) stb.

A meleg időjárás a levéltetvek és az atkák felszaporodásának is kedvez, ezért az ültetvények bejárása során figyelni kell a megjelenésüket. Ellenük a speciális, környezetkímélő szereket használjunk, melyek kímélik a tetvek természetes ellenségeiket, elsősorban a katicabogarakat. Ilyen készítmény például az Actara 25 WG (0,015%), Calypso 480 EC (0,02%), Mospilan 20 SP (0,0125%), Pirimor 25 WG (0,015%) stb.

A szőlő növényvédelme

A szőlőnek jelenleg már 80 cm-es hajtásai is vannak. A növekedés gyors, a korai szőlőfajták már virágoznak. A Galati-program peronoszpórás és lisztharmatos évet jelez előre. Ajánlatos már most megkezdeni a permetezéseket a peronoszpóra és a lisztharmat ellen, mert a virágzás alatti időszakra az előrejelzés szerint komoly járvány alakulhat ki. A fürtkezdemények pedig kifejezetten érzékenyek a betegségekkel szemben.

A lisztharmat veszélyességét fokozza, hogy elsődleges tünetei az idős fás részekhez közel elhelyezkedő levelek fonákán jelennek meg apró telepek formájában. Ezek még gyakorlott szem számára is nehezen felfedezhetőek. Virágzás előtt a következő szerek valamelyikét használjunk: Hattrick (0,3%) vagy Shavit F 71,5 WP (0,2%). A felsorolt szerek a peronoszpóra, lisztharmat és a szürkepenész ellen is hatásosak.

A tarka szőlőmoly rajzása gyengült. Ezzel párhuzamosan a lárvák kelése még folytatódik. A gubacsatkák által okozott levéltünetek több, fertőzött ültetvényben elérték azt a szintet, amikor a védekezések megkezdése indokolt lenne speciális atkaölő készítményekkel, ilyen például az Omite 30 W (0,2%) stb.

Az őszibarack védelme

Az őszibarackosokban a tafrinajárvány lezárult. A fertőzött levelek lehullottak a fákról, és új lombozat fejlődött. Ezt viszont tovább kell védeni. A tafrina fertőzése után most a levéllikasztó betegség megjelenésével kell számolnunk.

A keleti gyümölcsmoly rajzása erős, így szintén ajánlott a védekezés elvégzése. Védekezni rovarkártevők ellen az adott kultúrában engedélyezett készítmények kijuttatásával lehet. Ilyen például a Decis 25 Flow (0,04%), Karate Zeon 5 CS (0,015%), Zolone EC (0,2%).

A nektarin fákat most két gombás kórokozó, a sztigminás és venturiás betegség veszélyezteti. A betegség a leveleken és a hajtásokon jelentkezik. Az 1-2 mm átmérőjű kör vagy ovális alakú, vöröses, lilás szegélyű foltok közepe kiesik, később gyakori a korai levélhullás. Védekezésként ajánlatos a következő készítmények valamelyikével permetezni: Horizon 250 EW (0,1%), Ornament 250 EW (0,1%), Signum (0,075%), Sporgon 50 WP (0,04%).

A Komáromi járásban eddig még nem észleltünk erős lisztharmatos megbetegedést az őszibarackfákon. Ez az eddigi aszályos időjárásnak tudható. A lisztharmat egyébként főleg a nektarinokat és a késői érésű őszibarackokat támadja. A tünetek a leveleken, hajtásokon és a termésen jelentkeznek fehéres bevonat formájában. Súlyos megbetegedés esetén a hajtások felkopaszodnak, korai lombhullás alakulhat ki, ami negatívan hat a következő év termésképződésére. A fertőzött fiatal gyümölcsök lehullnak, a már érettek fogyasztásra alkalmatlanok. Nálunk az egyedüli engedélyezett permetszer a Rubigan 12 EC (0,04%).

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?