A gyümölcsfák gyökérzetének védelméről

A gyümölcsfák gyökérrendszere többnyire nem hatol mélyre – a kortól és fajtától függően a felső 1 méteres szintet hálózza be a legsűrűbben. Ezért talajműveléskor vigyáznunk kell, nehogy a gyökérzetet megsértsük. Csak gondosan előkészített talajba ültessünk.

A gyümölcsfák gyökérrendszere többnyire nem hatol mélyre – a kortól és fajtától függően a felső 1 méteres szintet hálózza be a legsűrűbben. Ezért talajműveléskor vigyáznunk kell, nehogy a gyökérzetet megsértsük. Csak gondosan előkészített talajba ültessünk. Különösen fontos, hogy nagy mennyiségű érett istállótrágyát vagy szervestrágyát juttassunk a gyökerek közelébe.

Talajtakarás, trágyázás

Az ősszel ültetett fák, és főleg telepítés után a gyümölcsfák, szőlők, díszfák, cserjék stb. talaját az első évben 80 cm sugarú körben, a második évben 120, a harmadik évben 180 cm sugarú körben szalmás istállótrágyával, szalmával vagy a fűkaszálékkal takarjuk. A takaróanyag vastagsága ülepedett állapotban legalább 12-15 cm vastag legyen. Az ilyen talajtakaró megakadályozza a föld erózióját, megőrzi a talaj vízkészletét, kedvező feltételeket teremt a folyamatos gyökérfejlődésnek és tápanyagfelvételnek. A gazdagon elágazódó gyökérrendszer erőteljes tavaszi fejlődést eredményez a takaratlan fákkal szemben, ugyanakkor a gyökérzet viszonylag sekélyen rendeződik el, ezért a mélyebb talajmunkáknál erre figyelni kell.

Téves az a nézet, hogy a fákat csak a koronacsurgóban kell trágyázni vagy öntözni. A gyümölcsfák gyökérzete a törzstől kiindulva egyenletesen hálózza be a talajt, és ha valami nem akadályozza, köralakban terül szét. A kör átmérője a fa koronájával egyenes arányban nő. Az egyéves fa gyökérzete – az átlagos körülmények között – 100, a kétévesé 150, a háromévesé 200 cm sugarú körben terül el. A trágyát és az öntözővizet tehát ezen belül egyenletesen osszuk el. Azonban a fák négyéves korától a kert teljes felületét trágyázzuk, hiszen a házikertekben, a szűkebbre szabott tenyészterületeken, a fák gyökérzete egymásba fonódva behálózza az egész kertet.

Milyen mélyen ássunk?

Nagyon fontos, hogy a talajművelés ne legyen túlságosan mély, nehogy a gyökereket megsértsük. A megengedettnél mélyebb fatörzs körüli talajműveléssel például megsérthetjük, lecsonkolhatjuk a fiatal gyümölcsfák vastagabb oldalgyökereit – a későbbi támasztó gyökereit, ami a gyökér- és az ágrendszer korábban kialakult egyensúlyának megzavarását eredményezi, és veszélyezteti a fák további egészséges fejlődését. Egyetlen, viszonylag vékony 1,5–2 cm átmérőjű gyökér – oldalelágazásaival – 8-15 m2 nagyságú területet hálóz be, s ilyen nagyságú területről gyűjti a gyümölcsfa számára a vizet és a tápanyagot. Több ilyen gyökér tőből történő elvágása a fiatal 1-3 éves gyümölcsfák esetében teljes kipusztulást eredményezhet. Kötött talajon a fák négyéves koráig a fatörzs körül 10-12 cm mélységig, a törzstől távolabb 15 cm mélységig műveljük a talajt. Homoktalajon a törzs közelében 15 cm-nél, távolabban 20-25 cm-nél mélyebben ne bolygassuk a talajt. Az idősebb fák talaját sem tanácsos 20–25 cm-nél mélyebben porhanyítani. Bogyósok esetében a talajművelés mélysége még sekélyebb legyen, a 6–10 cm-t ne haladjuk meg.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?