A fák szervestrágyázása

A gyümölcsfák ültetését ősztől tavaszig, lombhullástól rügypattanásig végezhetjük. Tapasztalatok alapján sikeresebb az őszi ültetés, egyes gyümölcsfajoknál, pl. kajszi, őszibarack, mandula, kifejezetten az őszi telepítést javasolják.

A gyümölcsfák ültetését ősztől tavaszig, lombhullástól rügypattanásig végezhetjük. Tapasztalatok alapján sikeresebb az őszi ültetés, egyes gyümölcsfajoknál, pl. kajszi, őszibarack, mandula, kifejezetten az őszi telepítést javasolják. Ennek magyarázata lehet, hogy ezek a fajok sokkal érzékenyebbek, ha ki vannak téve a kiszáradásnak (értékesítésre várnak) a faiskolai lerakatban. Több helyen ugyanis homokba vermelik az eladásra kerülő gyümölcsfákat, és abba a hiszemben, hogy a csemeték nyugalmi állapotban vannak, nem gondoskodnak a homok megfelelő nedvességéről. Ez még fokozottabban jelentkezik csapadékszegény időszakban. Függetlenül a faiskolai lerakati viszonyoktól, a megvásárolt oltványokat vagy más szaporítóanyagot egy éjszakára állítsuk vízbe, mert ezzel elősegíthetjük a biztonságos eredést. Tél folyamán rendszeresen ellenőrizzük kertünket. Az ültetés után készítsünk telepítési naplót, melybe pontosan beírjuk a telepítés időpontját, a fajta névét, alanyát és a faiskola címét.

A gyümölcsfákat három évenként, gyenge minőségű talajokon legalább két évenként szervestrágyázzuk meg. A gyümölcsfa törzsétől 60-80 cm-re ássunk egy 25-30 cm mély, 2 ásónyom szélességű árkot és ebbe fánként 10-15 kg (megközelítőleg 2 vödör) trágyát vagy érett komposztot rakjunk. Savanyú talajokon csonthéjas fáinknál (cseresznye, meggy, szilva, kajszi, őszibarack) ezt a műveletet kössük össze meszezéssel, mert ezek a fajok mészigényesebbek. Két-három kiló oltott (nem döglött) meszet oldjunk fel egy vödör vízben, és ezt a mésztejet öntsük bele a kihúzott árokba. A trágyázás és meszezés után húzzuk be az árkot. Száraz nyár után fáinkat a behúzás előtt jól be is öntözhetjük. Természetesen meszezhetünk más talajjavítókkal is.

Idősebb gyümölcsfáink törzsét ősszel kaparóval kaparjuk meg. Ez igen hasznos, mert megfiatalíthatjuk a fa törzsét, valamint az alsó koronaágak törzs felőli részét. Az elhalt kéregrészek eltávolításával megszüntetjük a kártevők búvóhelyét is. A kaparás után készítsünk sűrű oltottmész-tejet, melybe tegyünk egy evőkanál bordói port és kénport. Az így lekészített oldattal koronanyakig meszeljük le a fatörzseket. Ezzel megakadályozhatjuk a téli fagylécek kialakulását a fák törzsein. A kaparékot égessük el. (Ősztől őszig a kiskertben)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?