A csemetefák telepítéséről

Ideje felkészülnünk a facsemeték telepítésére, ha ezt ősszel valami oknál fogva elmulasztottuk. Csak olyan csemetét ültessünk, amely nem fagyott át. Erről úgy győződhetünk meg, hogy megvágjuk a vesszőt. Ha az átvágott vessző szövetei barnák vagy feketék, akkor a fácska már átfagyott, telepítésre nem alkalmas.

Ideje felkészülnünk a facsemeték telepítésére, ha ezt ősszel valami oknál fogva elmulasztottuk. Csak olyan csemetét ültessünk, amely nem fagyott át. Erről úgy győződhetünk meg, hogy megvágjuk a vesszőt. Ha az átvágott vessző szövetei barnák vagy feketék, akkor a fácska már átfagyott, telepítésre nem alkalmas. Az a csemete sem alkalmas telepítésre, amely kiszáradt. A megfelelően tárolt, vermelt csemete vesszőinek héja feszes, míg a száraz helyen tárolt alany vesszeje ráncos. Az utóbbit ültetés előtt egy napra vízbe kell állítani, hogy pótolja az elvesztett nedvességet.

Ültetéskor a csemete éppen olyan mélyre kerüljön, mint ahogy a faiskolában állott a földben. A mélyen ültetett egyed gyökerei befulladnak, nem erednek meg. Viszont a magasan ültetett csemeték gyökereit a megfagyás, és a kiszáradás veszélye fenyegeti. Telepítéskor ügyeljünk arra is, hogy az oltványok szemzési helye észak felé kerüljön. ĺgy csökkenthetjük annak a veszélyét, hogy téli napokon a laza szövetű szemzési szövetegyüttes felmelegszik, éjszaka lehűl, és a hőmérséklet ingadozása miatt a szövetek elfagynak, károsulnak.

A gyümölcsfák tisztogatását, majd metszését is ilyen tájban végezhetjük. Először az almatermésűeket, majd a gyümölcsbokrokat vegyük sorra, ám a ribiszke, a köszméte, a málna, valamint a csonthéjasok közül a kajszi- és az őszibarack metszésével várjunk rügyfakadásig. A metszés nyomán sebek keletkeznek a fákon. A nyitott edénynyalábok útján sokféle mikroorganizmus kerülhet a szövetekbe. Ezt a sebek kezelésével akadályozhatjuk meg.

Ha szeretnénk, hogy a sövény tavasszal megfelelően kihajtson, akkor a metszést február végéig fejezzük be. Kizárólag fagymentes napokon metszünk. Ilyenkor a hajtások ridegek és törékenyek, és a hajtásokon ejtett sebek sem képesek begyógyulni. A szőlő tőkepótlására és döntésére viszont felkészülhetünk, csak-úgy, mint a télvégi lemosó permetezésre.

A veteményessel is törődnünk kell. Már most elkészíthetjük a veteményes- és virágágyásokat szerves trágya vagy komposzt kijuttatásával. Ezután már vethetjük a vöröshagymát, a retket, a salátát, a sárgarépát, a petrezselymet és a hideget jól tűrő pasztinákot. (agroinform, bálint, g)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?