A technológia pontos betartásával

Nem véletlen, hogy a meteorológusok már régóta figyelmeztetnek a globális felmelegedés következményeinek veszélyeire. Nálunk a mezőgazdasági termelésben a jelenség hatása elsősorban az egyre gyakrabban jelentkező csapadékhiányos időszakok révén nyilvánul meg.

Nem véletlen, hogy a meteorológusok már régóta figyelmeztetnek a globális felmelegedés következményeinek veszélyeire. Nálunk a mezőgazdasági termelésben a jelenség hatása elsősorban az egyre gyakrabban jelentkező csapadékhiányos időszakok révén nyilvánul meg.Az utóbbi három évben a termelőket gyakorlatilag minden esztendőben komoly károk érték amiatt, hogy a növények optimális nedvesség- és tápanyaigigényét a szárazság miatt nem mindenütt tudták teljes mértékben kielégíteni. A fentiek alapján a zöldségtermesz-tőknek is olyan termesztéstechnológiai eljárások alkalmazására kell összpontosítaniuk, amelyekkel már a talajműveléskor, vagy a vetéskor is mindent megtesznek azért, hogy a növények vízigényét a lehető legjobban ki tudják elégíteni. S noha ennek még mindig a leghatékonyabb módja az öntözés, ott ahol erre nincs lehetőség, a termesztéstechnológiai módszerek ajánlásainak következetes betartásával sokesetben jelentős mértékben mérsékelhető a csapadék hiánya okozta stresszhatás. Néhány konkrét példát is felsorolok arra, hogy az aszály elleni védekezésnek már rögtön a talajelőkészítéskor, illetve a vetéskor is milyen fontos szerepe lehet.

Tavasszal például az apró magvú növények, a sárgarépa, a petrezselyem, a hagyma vetésekor a száraz talaj eleve problematikussá teszi a növények kelését. A sárgarépa és a petrezselyem nagyüzemi termesztése ma már nálunk is többnyire bakhátas módszerrel történik. A téli csapadék talajban való megőrzése érdekében jobb lenne a bakhátak elkészítését már ősszel elvégezni. Ezt a módszert néhány termesztő már sikeresen alkalmazza. Ha a sárgarépát hosszabb ideig akarjuk tárolni, akkor indokolt a későbbi – júniusi vetés, s ekkor a biztonságos kelést leginkább a mikroöntözéssel lehet biztosítani. Ezt az módszert lehetne alkalmazni a petrezselyemnél is, ahol az elmúlt vegetációs időszakban kb. 40%-os volt a kiesés.

Az őszi hagyma vetése során gyakran tapasztalható, hogy annak ellenére, hogy a termelő betartja a vetés optimális idejét, amely augusztus 15-e, az ekkor uralkodó hőség miatt azonban általában késik, vagy vontatott lesz a kelés. Emiatt a tél beálltáig nem fejlődik ki eléggé a növény, nem képes megfelelően ellenállni a fagyoknak. A következmény ilyen esetekben általában egyértelmű, idén például február végére, március elejére a hagymaültetvények 65-70 százaléka kifagyott, s a megmaradt állományokban is csak mintegy 50-70 százalékos terméshozamot értek el.

A gondokra megoldásként javasolható, hogy a kisebb adagokkal való gyakoribb öntözés mellett a hagyma vétését is valamivel korábbra kellene időzíteni, s augusztus 10-e körüli időszakban elvégezni. A túlnövés következményeitől a jelenlegi modern fajtáknál már nem kell olyan mértékben tartani, hiszen ezek a magba szökésre már eleve kevésbé hajlamosak, másrészt a magba szökött egyedek is megnőnek és értékesíthetők. (lásd a felvételt). Az idei őszi hagymaültetvényekben a fagyok beállta előtt érdemes sarabolással meglevegőztetni a talajt, hogy ezzel is korlátozzuk a talaj átfagyását.

Az idei száraz nyár következménye az is, hogy a káposztafélék érése is késik. Ismeretes, hogy optimális növekedésükhöz magasabb 70-75 százalékos relatív páratartalom szükséges. Ha a páratartalom alacsony, akkor a levél bezárja pórusait, és így védekezik a túlzott vízelpárolgás ellen. Ha viszont a levélpórusok becsukódtak, a növény nem tudja felvenni az asszimilációhoz fontos szén-dioxidot (CO2), ilyenkor stagnál a növekedésben. Ez a növény kényszerpihenése – sziesztája a forró napokon. Forróságban délelőtt mintegy 10 órától 16-17 óráig tart. Ha déli szél fúj, akár estig is eltarthat. A nagy hőségben néhány káposztafajta levele hajlamos a kanalasodásra. Ez a jelenség akkor következik be, ha a növény hosszabb ideig szenved a vízhiánytól. A megkésett öntözés már csak mérsékli a kiesést, a fej kisebb lesz, esetenként könnyebben meg is repedhet. A káposzta termelésénél tehát a megfelelő csapadékellátás alapvető követelmény.

A zöldségtermelők idén az aszály következményein kívül számtalan növényegészségügyi problémával is kénytelenek voltak megküzdeni. A paprikatermelők ismerik a növény ún. antikiános elszíneződését, amit a foszfor felvételének akadályozása idéz elő. Ez általában túlságosan magas, 35-40 fokos hőmérsékletnél, vagy huzamosabb ideig tartó 15 foknál alacsonyabb hőmérsék-letnél áll be. Egyelőre nem teljesen tisztázott, hogy miért, de vélhetően a globális felmelegedésnek is köze van ahhoz, hogy az utóbbi években a zöldségtermelőknél is egyre nagyobb károkat okoz a Stolbur néven elhíresült vírusos betegség, amely elsősorban a paprikánál, zellernél és a burgonyánál okozza a növény sárgulását, majd az elpusztulását. A megfigyelések szerint általában a kabócák terjesztik a zöldség-ültetvények közelében levő gyomnövényekről. Az idei nyáron egyes helyeken komoly gondokat okozott a gyapottok-bagolylepke is, amelynek rohamos mértékű felszaporodását főleg a déli országrészekben észlelték. Hernyója elsősorban azzal okoz kárt, hogy befúrja magát a növények gyümölcsébe, és elértékteleníti azt. Idén nyáron már nemcsak a paprikában és a paradicsomban, valamint a kukoricacsövekben, hanem a másodkötésű sárgadinynyében is megtalálták ennek a károkozónak a hernyóját. A veszélyes károkozó ellen vegyszerekkel csak nagyon rövid ideig lehet védekezni, megfékezésükre a biológiai növényvédelmi módszerek kínálnak megoldást. Az aszály következményeinek kivédésére tehát mindenképpen ajánlható, hogy az egyes ültetvényeken ahol ezt a feltételek lehetővé teszik, az öntözési periódust szűkíteni kell, 7-8 nap helyett inkább 5-6 napos időközökben kell a mesterséges csapadékot kijuttatni. A nyári vetéseket pedig ajánlatos naponta öntözni, sőt, a vetés vagy ültetés előt is érdemes a talaj vízkészletét feltölteni. A talaj vízmegőrzése érdekében a bakhátakat már ősszel érdemes elkészíteni. A nyári szárazságok miatt a hagymafajták magjait 5-7 nappal korábban érdemes elvetni, hogy azok a téli fagyok beállta előtt megerősödjenek. A zöldségtermelők is egyre nagyobb területeken alkalmazzák a csepegtető öntözést, ennek kétségtelen előnyeit főleg a nyári vetésű növényeknél érdemes kihasználni. A növényállomány védelme érdekében ajánlott, hogy még az ősszel irtsuk ki az egyes vírusoknak gazdanövényként szolgáló gyomokat (szulánkfélék), hogy ezzel is csökkentsük a kultúrállomány fertőzésének veszélyforrásait.

A szerző a Szlovákiai Zöldségtermesztők Uniójának elnöke

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?