Leginkább hagyományosnak tekinthető takaróanyag a szalma, melyet általában a paradicsom-, a szamóca-, a ribiszke-, a köszméte-, a málna-, valamint az almatermesztésben használunk. A szalmatakarás és annak folyamatos fenntartása azonban rendkívül költséges, ezért többnyire csak kiskertekben alkalmazható.
A szalma és szerves trágya, mint hatékony talajtakaró eszköz
Külföldi tapasztalatok szerint a szalmával való takarás előnyei a következők:
– alkalmazása szerényebb vízgazdálkodású, szárazabb területeken is lehetséges;
– használata révén elszaporodnak a talajlakó mikro- és makroorganizmusok, nő a talaj biológiai aktivitása;
– folyamatos lebomlás permanens tápanyagforrást jelent;
– kedvezően hat a talaj szerkezetére, élénkíti a talajlégzést;
– csökken a sorközművelés igénye;
– a csökkentett művelésszám mind az energiatakarékosság, mind a talajvédelem szempontjából figyelemre méltó;
– bizonyos kultúrákban kiküszöböli a szedések alatti taposási kárt, a talaj tömörödését;
– érezhető módon csökken a gyomosodás.
A szalmatakarásnak persze hátrányai is vannak:
– az állandóan vékonyodó réteget időnként (1-2 évente) pótolni kell;
– a pentozánhatás elkerülésére fokozott N-ellátást kell biztosítani;
– egyes agrotechnikai munkálatokat nehezítheti, hiszen a friss szalmán közlekedő erőgépek könnyen megcsúszhatnak, különösen lejtős területen, ezért vagy őszszel végezzük a szalmázást a szüret után, vagy már nedves, úgynevezett „kazal alja” szalmát használjunk;
– a gyökérzet magasabban való elhelyezkedése miatt a takarás megszüntetésekor – öntözés nélkül – növekedés-visszaesés és terméscsökkenés várható;
– fokozódik a rágcsálók (egér, mezei pocok) betelepülése;
– alma esetében túlzottan nőhet a káliumfelvétel, amely ronthatja a tárolhatóságot;
– szeles időben a szél elhordhatja a növények mellől az odaszórt takarót;
– jelentkezik a beszerzés és a szállítás költsége.
A hagyományosnak tekinthető szalmás talajtakarás mellett a szerves trágyák alkalmazása is jelentős, bár – hasonlóan a szalmához – inkább kisüzemben jöhet számításba. Ebben az esetben a takaróanyag a tápanyag-utánpótlás szerepét is fokozottabban betölti, hiszen elsősorban a szervestrágya-takarásnál jelentős a takaróanyagból kimosódó tápanyagok mennyisége. Ennek következtében a talaj nitráttartalma többszörösére, míg kálium-és foszfortartalma két-háromszorosára nőhet, s ezt feltétlenül figyelembe kell venni a tápanyag-utánpótlásnál is. A talaj mikrobiológiai folyamataira és az élőlényekre gyakorolt hatása rendkívül pozitív, hisz istállótrágya-takarás alatt csupán fél év után is értékelhetően nagyobb lehet a talaj aerob N-kötő, nitrifikáló és aerob cellulózbontó baktériumpopulációja, de a második év tavaszán már nagyságrendnyi különbségek vannak a mechanikusan művelt facsíkhoz viszonyítva. Almásban végzett kísérletek alapján megállapítható: a szervestrágya-kezelés hatására a talaj nedvességtartalmának alakulása ugyan kedvező, de a gyümölcsök tárolhatósága szempontjából fontos K/Ca arány e kezelés fáinak esetében a legkedvezőtlenebb.
A talajtakarás egyik alternatív módja az ültetés után közvetlenül végzett úgynevezett árnyékoló trágyázás. A gyümölcsfák törzse körül 0,5–1,0 négyzetméteres terültet takarunk 8–10 cm vastagon szerves trágyával vagy tőzeggel. A takarás következménye a jobb eredés és 10–20 százalékkal nagyobb hajtásnövekedés. Az árnyékoló trágyázást általában egyszer végezzük, nem ismételjük.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.