Szükséges a kisebbségi törvény, amit a külügyminisztérium (Smer) kritizál, s amit a kisebbségi kormánybiztos hivatala (Híd) három éve alatt sem volt képes elkészíteni. Jelenleg a szlovákiai magyarság a két állami szerv vitájának legnagyobb vesztese.
A magyarság a külügy és a kormánybiztos vitájának túsza
A külügyminisztérium hétvégi nyilatkozata szerint nincs szükség a kisebbségi törvényre – ez az állítás nem csak Szlovákia nemzetközi kötelezettségvállalásaival ellentétes, hanem a kormány 2016. októberi határozatával is. Akkor a kabinet – jóváhagyva a kisebbségek védelmének akciótervét – megbízta a kisebbségi kormánybiztos hivatalát, hogy 2018-2019-re készítse el a komplex kisebbségi törvény tervezetét. Erre a mai napig nem került sor, a kormánybiztos tavaly év végén csak egy szándéknyilatkozat összeállításáig jutott el.
„A honi magyarság nem lehet a kormánybiztosi hivatal felelőtlen mulasztásának és a külügyminisztérium gáncsoskodásának szenvedő alanya. Ha a kormánybiztos valóban el akarta volna készíteni a tervezetet, már 2018-ban beterjeszthette volna, a külügyi tárca pedig már akkor elmondhatta volna kifogásait. Most egy tét nélküli műbalhé szemtanúi vagyunk, ugyanis négy héttel a kormányváltás előtt evidens, hogy a kisebbségi törvény tervezetéből a jelenlegi kormányzat egy betűt sem fog megírni” – nyilatkozta Mózes Szabolcs, a Magyar Közösségi Összefogás elnöke, a mozgalom kisebbségi programjának koordinátora, hozzátéve: ha a februári választások után az Összefogás kormányra jut, egyik első dolga lesz a törvénytervezet elkészítése.
„A kisebbségi jogok gyakorlati biztosítása és erősítése terén évtizedes elmaradás van, amit jórészt az elmúlt négy évben sem sikerült pótolni. Nincs időnk arra, hogy tyúklépésben haladjunk, számomra érthetetlen, hogy a hivatal egy kormányhatározatra támaszkodva sem volt képes időben előkészíteni egy stratégiai fontosságú jogszabály tervezetét” – tette hozzá az Összefogás elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.