A liszteske rendkívül ellenálló

A téli alma és a tárolásra szánt körte szüretelésekor a növényvédelmi szempontokat is vegyük figyelembe. Az a legjobb, ha már szedés közben válogatjuk a gyümölcsöt. Ha erre nincs lehetőségünk, közvetlen a szedés után végezzük el ezt a munkát.

Különítsük el az egészségesektől a varas, moníliás, pajzstetves, almamolyos, a sodrómoly hernyói által károsított gyümölcsöt, éppen úgy mint az egyéb sérült, nyomódott, madár vagy darázs károsította termést. Ezzel megelőzhetjük, hogy a beteg gyümölcsök a tárolóban a különböző fertőzések kiindulópontjai legyenek. A szőlő esetében az érőfélben lévő fürtökről – főleg a csemegeszőlőről – ajánlatos ollóval kivágni a szürkerothadással, fakórothadással, peronoszpórával fertőzött részeket. A rothadó penészes fürtrészeket ne hagyjuk a tőkén.

Egyre többet panaszkodnak azok a kertészek, akik nemcsak üvegházban és fólia alatt termesztenek uborkát, paradicsomot, paprikát, káposztát, hanem szabadföldön is, hogy a növényt 1-1,5 mm nagyságú apró, molyra emlékeztető rovarok támadták meg. Ez a kártevő az üvegházi molytetű (Trialeurodes vaporariorum), népiesen liszteske, amely nagyon veszélyes kártevővé vált térségünkben. Szívogatásuk következtében a leveleken kezdetben sárgás foltok keletkeznek. A foltok később összefolynak, az egész levél elsárgul, elhal és lehull. A fertőzött növények a tetvek ürülékétől fényes, cukros bevonatúak – mézharmatosak. Ezen megtelepszik a korompenész. A növény legyengül, nem tudja termését kellőképpen kinevelni.

Az apró rovarok szárnyait – melyek nyugalmi helyzetben háztetőszerűen csukódnak – testét lisztharmatszerű finom por borítja. Nálunk a liszteskének évente 10-12 nemzedéke is kifejlődhet, ezért a kártevő észlelése esetén azonnal védekeznünk kell. Meg kell akadályoznunk, hogy a nőstények a levél fonákjára rakják tojásaikat. Egy-egy nőstény 150 – 500 tojást is rakhat. A tojásállapot 7-10 napig tart, s rendkívül ellenálló a növényvédő szerekkel szemben (megfelelő tojásölő szer még nem áll rendelkezésünkre).

A tojásokból kikelt első fokozatú lárva a levél fonákján telepszik meg. Kezdetben még érzékeny a rovarölő szerekre, mint amilyen az Actara (0,02%), Apllaud 25 WP (0,1%), Bi 58 Nové (0,1%), Diazol 50 EW (0,1%), Basudin 600 EW (0,1%), Calypso 480 EC (0,02%). A mozgó lárva 1-2 nap elteltével, a vedlés után elveszti lábait és a pajzstetűhöz hasonlóan letelepedve él tovább 6-8 napig mozdulatlan lárvaként. Ebben a fejlődési stádiumban már a rovarölő szerekre sem érzékeny! A lárva fejlődése során négy fokozat különíthető el. A negyedik fokozat a nimfa, amely lárvabölcsőt készít. E fejlődési szakaszban 5-6 napig nem táplálkozik, és a növényvédő szerekkel szemben is rendkívül ellenálló! A bábokból kikelő molytetvek zavaráskor, mint kicsiny viaszdarabkák, felröppennek. A liszteskék elsősorban a párás helyeket kedvelik és a növények fiatal leveleire, azok fonákjára telepszenek le.

E kártevő jelentősége az utóbbi években nálunk csak fokozódott, mert a kedvező szaporodási feltételek mellett több rovarölő szerrel szemben vált ellenállóvá, így a liszteske még nagyobb mértékben képes szaporodni. A védekezések számának növekedése pedig még tovább drágítja a mezőgazdasági termelést. Jelentős kárt okoz azzal is, hogy a tobacco leaf curl és a beet pseudo yellows vírusok terjesztője.

Három nap elteltével a liszteske kifejlett alakjai megkezdik a tojásrakást, így a védekezés kulcsa a lepkék pusztításában rejlik. Tehát a tojásrakás előtt kell őket megsemmisíteni. A rovarok elleni védekezés egyik legelterjedtebb módja a kémiai védekezés. A széles hatásspektrumú vegyszer előnyös lehet akkor, amikor több kártevő ellen kell egy időben védekezni. Nagy hátrányuk, hogy nem szelektívek és a hasznos bogarakat is pusztítják, így használatukkor nagyon elővigyázatosan kell eljárnunk. A következő permetszerek alkalmazásával megakadályozhatjuk a molylepkék káros mértékű elszaporodását (zárójelben a töménységet, tört zárójelben az egészségügyi várakozási időt tüntetjük fel): a rajzó molytetvek ellen használjunk Actara (0,02%) /7/, Actelic 50 EC (00,2%) /7/, BI–58 (0,1%) /21/, Aplaud 25 WP (0,1%) /14/, Calypso 480 SC (0,02%) /14/, Mospilan 20 SP (0,05%) /10/, Karate 5 EC (0,04%) /5/, Vaztak 10 SC (0,03%) /5/, Talstar 10 EC (0,2%) /7/. Az alábbi permetek a kártevő fejlődésének hormonális szabályzását gátolják. Közvetlen hatásuk az imágóra nincs, a lárvákon a pusztulás a kezelést követő vedlések után jelentkezik. Ez az eljárás jól illeszthető a biológiai védekezésre alapozott technológiába: Aztec (0,06%) /14/, Dimilin SC (0,03%) /14/, Nomolt 25 SC (0,1%) /14/, Sanmite 20 WP (0,1%) /7/, Rimon 10 EC (0,05%) /14/. Ajánlatos tapadószert, például Agrovitalt (0,03%) adagolni a permetlébe. A kezeléseket ötnaponként időszerű megismételni, annak ellenére, hogy a permetszer hatása tovább tart. Jó, ha a szereket cserélgetjük a rezisztencia kialakulásának elkerülése végett. A 25 fok feletti permetezés perzselést okozhat a 16 fok alatt szintén ne permetezzünk. Csak a mozgó alakok – az 1-2 napos lárvák és az imágók, lepkék – elleni összehangolt rendszeres védekezéssel tudjuk a kártevőt leküzdeni, károsítását mérsékelni. A termés szedésekor mindig ügyeljünk az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?