A lehető legkevesebb időt töltsük a tűző napon

A bőrgyógyászok nem győzik eleget figyelmeztetni a napimádókat: a napsugarak káros hatással vannak a bőrre, lehetőleg minél kevesebb időt töltsünk a napon.

A bőrgyógyászok nem győzik eleget figyelmeztetni a napimádókat: a napsugarak káros hatással vannak a bőrre, lehetőleg minél kevesebb időt töltsünk a napon. Bőrünket azzal is védjük a káros hatásoktól, hogy elősegítjük a pigmentáció (a szervezet saját védőrendszere) kialakulását, és megfelelő külső védelmet biztosítunk a bőr számára. Azért, hogy megőrizzük puhaságát, rugalmasságát és hidratáltságát. Ehhez olyan napozóolajokat, -krémeket, -tejeket kell használnunk, melyek egyszerre fényszűrő és tápláló hatásúak. A napsugarakkal szemben olyan védőréteget képeznek a bőr felületén, amely hatékonyan kiszűri a káros ibolyántúli sugarakat.

A Föld felszínét az alábbi sugarak érik el:

- 50 százalék infravörös sugárzás (2000-800 nm)

- 45–47,5 százalék látható fénysugárzás (800-400 nm)

- 2,5–5 százalék ibolyántúli sugárzás (UV)

ezen belül: UVA (400-315 nm)

UVB (315-280nm)

Amikor a sugarak a földfelszínre érnek, erősségüket a felület fényvisszaverő hatása is fokozhatja:

5 százalékkal a víz

17 százalékkal a homok

85 százalékkal a hó.Örök igazság, hogy a lassan, fokozatosan megszerzett barnaság egyenletesebb és tartósabb, mint az egy-két nap alatt összeszedett vöröses árnyalat. Ne feledjük, hogy a nap sugarainak legalább 20 százaléka a fürdőruhán is áthatol. Napozás előtt legalább húsz perccel kenjük be a testünket naptejjel – ennyi idő kell ahhoz, hogy bőrünk beigya a tejet.

A kenegetés után – a vállra, a hátra, az orra, a fülre, a szájra és a lábfejre különös gondot fordítsunk – jöhetnek az élvezetek, bár egyeseknek csak mértékkel. Tavasszal és nyár elején – amúgy téliesen fehéren – főként a gyerekek és a nagyon világos bőrű felnőttek vannak veszélyben. Ha nem védekeznek kellőképpen, akár húsz perc napozás után is napszúrást kaphatnak, és bőrük csúnyán megéghet. A víz vagy a homok közelében – a fényvisszaverődés miatt – sokkal veszélyesebb a napozás. Vízparton feleannyi idő is elég a jóból. A figyelmeztetések ellenére előfordul, hogy egyesek csúnyán megpörkölődnek. A leégés súlyos következményekkel járhat, a bőr elveszítheti hőmérséklet-szabályozó képességét. A kisebb bőrfelület leégését házilag, hideg vizes borogatással, túró-, tejföl- vagy joghurtpakolással is lehet kezelni. Gyógyszertárakban kapható az égéseket gyógyító spray is. Akinek bőre leégett, és belázasodik, feltétlenül forduljon orvoshoz. A megégett bőrt olajjal, púderrel vagy liszttel szigorúan tilos kezelni!

Ahány bőrtípus, annyiféle napozási módszer, annyi krém, olaj, naptej közül kell kiválasztani a megfelelőt. A napozás időtartamát, a napozószer típusát, faktorszámát saját bőrtípusához igazítsa.

Az alábbi táblázat segít az eligazodásban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?