A gyomirtás a tartós kultúrákban, mint a szőlő és a gyümölcsös, nem egyszerű feladat. Jó gyommentességet csak vegyszeres és mechanikai védekezések együttes alkalmazásával érhetünk el.
A korai gyomirtás fontosságáról
A készítmények kiválasztásakor ismernünk kell a talaj adottságait is, mint a kötöttség, szervesanyag-tartalom, a területre jellemző gyomösszetétel. Tudnunk kell például, vannak-e magról kelő vagy évelő gyomok, ezek egy- vagy kétszikűek, illetve vannak-e köztük ellenálló fajták. A gyomok fejlettsége is számít, mert a preemergens, tehát a kelés előtt alkalmazandó készítményeket a gyommentes talajra kell kipermetezni, a gyomnövények csirázása előtt, míg a posztemergens készítményeket a kikelt gyomokra, 2-4 leveles fejlettségi állapotban.
A gyomirtás idejét, a permetszerek alkalmazhatóságát a növény fejlődési állapota is befolyásolja. A talajra kipermetezett szereknél fontos a csapadék, mert ezek a gyökéren át hatnak. A munkát úgy végezzük, hogy a fákra, szőlőre gyomirtó ne jusson, ezért erős szél esetén inkább napoljuk el a gyomirtást!
Jelenleg még nem tudjuk, hogy milyen lesz az időjárás a szőlő fakadásakor. Ugyanakkor voltak olyan évek, amikor a talajok nedvességtartalma márciusban és később nagyon alacsony volt. Ezért célszerű arra törekedni, hogy a talajban levő nedvességből már most minél többet megőrizzünk. A talaj víztartalmát leginkább a mechanikai művelések és a gyomnövények csökkentik, melyek ráadásul még tápanyagokat is elvonnak a talajból. Az időben elvégzett glyfoszát hatóanyagú vegyszeres gyomirtással a talaj víz- és tápanyagtartalma megőrizhető a kultúrnövény számára. A glyfoszát hatóanyagú gyomirtók szisztémikus hatásuknál fogva tartós hatást gyakorolnak az évelő gyomokra (tarackúza, mezei acat stb.), és maradéktalanul, gyökerestül kiirtják a kezelés idején kikelt, magról kelő gyomokat is. A glyfoszát hatóanyagú készítmények (pl. Glyfogan 480 SL, Roundup stb.) a 3 évesnél idősebb (már fásodott törzsű) ültetvényekben használhatók a magról kelő és évelő gyomnövények ellen.
A tenyészidőben végzett gyomirtásnál ügyelni kell arra, hogy ne kerüljön permetlé a kultúrnövény levélzetére, fiatal ágaira. Ilyenkor a növénykárosodás elkerülése céljából a zöldmunkákat még a permetezés előtt végezzük el. Az idősebb gyümölcsfák, szőlők egészséges törzsén keresztül a gyomirtó hatóanyaga nem szívódik fel, ennek ellenére a permetezőeszközt ajánlatos terelőlemezzel ellátni. A megfelelő szórófejet és permetezési nyomást állítsuk be, lehetőleg durvább cseppképzésű fúvókát használjunk alacsonyabb nyomáson.
A glyfoszát hatóanyagú permetszereket ültetvénytelepítés előtt is használhatjuk, mivel az évelő gyomok irtásáról már a telepítés előtt kell gondoskodni. ĺgy az évelő gyomok csak később szaporodnak fel, és az első évben, amikor a hatékony gyomirtó szerek még nem használhatók, nem okoznak gondot a termelőnek. A telepítést 3–5 nappal a permetezés után el lehet kezdeni.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.