A korai embert és az állatokat is vonzotta a régmúltban időről időre „kizöldülő” Arab-félsziget

sziget

A korai embert és a nagytestű állatokat, egyebek között a vízilovakat is az Afrikából való átvándorlásra ösztönözte a régmúltban időről időre „kizöldülő” Arab-félsziget – állapították meg német, szaúdi, ausztrál és brit kutatók.

Egy évtizeddel ezelőttig a nagy részén forró, sivatagi éghajlatú Arab-félsziget csupán fehér foltként virított az ember korai evolúcióját és Afrikából való kivándorlásait rekonstruálni próbáló kutatók térképén. A szakemberek sokkal több információval bírtak a Levante régió – a mai Izrael, Jordánia, Libanon és Szíria egy része – korai emberi településeiről, mivel a térségben több mint egy évszázada folynak régészeti munkálatok.

A Nature című tudományos folyóiratban publikált mostani tanulmány eredményei azonban azt sugallják, hogy egykor az Arab-félsziget is fontos szerepet tölthetett be, hídként szolgálva Afrika és Eurázsia között.

„Az Arab-félsziget mostanáig nem volt része az emberelődök vándorlása történetének, mivel eddig csekély figyelem irányult a térségre” – mondta Michael Petraglia, a jénai Max Planck Intézet munkatársa, a tanulmány társszerzője.

A szakemberek azután vetették bele magukat a térség alaposabb régészeti tanulmányozásába, hogy a műholdas felvételek prehisztorikus tavak nyomait fedték fel a ma már száraz régiókban. A kutatók szerint míg a homokdűnék narancssárgás színűek, addig az ősi tavak helyéről fehéres-szürkés foltok árulkodnak a felvételeken.

Az elmúlt tíz évben végzett ásatások során a térségben különböző időszakokban, legkorábban 400 ezer évvel ezelőtt élő korai embercsoportok által hátrahagyott kőeszközöket találtak. Az ősi tavak üledékmintáinak, valamint vízilovak és egyéb állatok maradványainak elemzése azt mutatta, hogy a térség a régmúltban időről időre „kizöldült” és tavak, valamint füves vidékek birodalmává változott.

Ezekben a kellemes éghajlatú időszakokban a korai emberek és az állatok is átvándoroltak az Arab-félszigetre Afrika északkeleti részéről.

„A legelőkkel és szavannákkal körülölelt, csörgedező folyók és tavak vonzhatták az állatokat és velük együtt a vadakat hajszoló korai embereket is” – mondta Petraglia. A szakember szerint a vízilovaknak egész évben elérhető, több méter mély víztömegre van szükségük az életben maradáshoz. Az egyéb állatok, köztük struccok és antilopok maradványai arról árulkodnak, hogy a térség „szoros biológiai kapcsolatban állt Afrika északkeleti részével”.

Rick Potts paleoantropológus, a Smithsonian Természettudományi Múzeumának munkatársa a tanulmányt kommentálva elmondta, a szakemberek 400 ezer évre visszamenőleg ötvözték a régészeti és éghajlati adatokat annak bemutatására, hogy a korai emberek időszakos jelenléte az Arab-félszigeten összhangban volt az éghajlat változásaival.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?