A kártevők áttelelnek a talajban

A káposztafélék egyik legveszedelmesebb kártevőjének térségünkben a káposztalepke, valamint a vetési bagolylepke számít. Addig kell, illetve lehet ellene hatékonyan védekezni, amíg nem fúrja be magát a káposzta vagy a karfiol belsejébe.

A bagolylepke hernyói ellen addig lehet védekezni, amíg fiatalok és még nem fúrták be magukat a káposztafejekbe vagy a karfiolrózsákba. Ellenük valamint a többi rágó kártevő ellen használjunk környezetkímélő permetszereket, ilyen például a Biobit FC (0,25%) /14/, Calyso 480 EC (0,02%) /10/, Dimilin 48 SC (0,025%) /14/, Nomolt 15 SC (0,06%) /14/, Rimon 10 EC (0,05%) /14/. Zárójelben a töménységet, tört zárójelben az egészségügyi várakozási időt tüntettük fel. Ajánlatos a permetlébe tapadószert, például Agrovitalt (0,05%) adagolni.

A bagolylepkék közül kertjeinkben nemcsak a káposzta bagolylepke, hanem a vetési bagolylepke (Scotia segetum) hernyója is károsít. E sok tápnövényű kártevő azonban gyakoribb károsító, szinte valamennyi zöldségnövényünket, dísznövényünket, sőt még a szőlőt is megtámadja és károsítja. A vetési bagolylepke hernyói hámozgatják, majd megrágják, később pedig teljesen elfogyaszthatják a talajjal érintkező leveleket. A paprika, paradicsom szárát a föld felszínénél rágják körül, a gyökérzöldségek, a cékla és a burgonya gyökerében, gumójában szabálytalan odvakat vájnak.

A kétnemzedékű faj csupasz testű hernyói a talajban telelnek át. Tavasszal bábozódnak, majd a lepkék április végétől kezdenek rajzani. Az ivari érésükhöz szükséges nektárt főleg a gyomnövényekről szerzik be. Ha táplálkozási lehetőségeik kedvezőek, nagy mennyiségű tojást raknak le, 100 darabtól akár 2000 darabig is. Ilyenkor már az első hernyónemzedék is népes. A levelekre rakott tojásokból kikelő hernyók még nappal is táplálkoznak, ám fejlődésük előrehaladtával mindinkább fénykerülővé válnak, később már csak éjszaka károsítanak. Ilyenkor friss kártételük hívja fel a figyelmet jelenlétükre. Kifejlődve a talajba bábozódnak, majd a következő nemzedék lepkéi július végétől rajzanak. Utódaik általában nagyobb egyedszámban fordulnak elő, mint az első nemzedék esetében. ĺgy a faj kártételével nyár végén, ősszel minden évben számolni kell. A vetési bagolypille fő károsítási időszaka augusztus közepétől késő őszig tart. Ilyenkor már a fiatal hernyók károsításának kezdetekor szükséges ellenük védekezni.

A fiatal, talajban tartózkodó és oda naponként visszahúzódó hernyók ellen eredményesek lehetnek a következő vegyszerek: Basudin 10 G, Diazinon 10 G, Diazol 50 EW, Basudin 600 EW (0,15%), Consult 100 Ec (0,05%).

A védekezés egy másik hatásos módja a melaszból, korpából készített rovarölő szerrel (így például Basudinnal, Diazollal, Metanionnal, Pyrinexszel, Dursbannal, stb.) mérgezett csalétkek kiszórása. Ezt a csalétket az éjszaka táplálkozó hernyók szívesen fogyasztják.

Ami az egyéb időszerű kerti teendőket illeti, az újabb esőzések hatására ismét fokozódik a szőlő szürkepenészes megbetegedésének a veszélye. Az érés előrehaladtával a szőlő egyre fogékonyabbá válik a betegségre, mert a zsendülő bogyók héja elvékonyodik, s a gyakori esőktől felrepedezhet. Elősegíti a rothadás megindulását a tarka szőlőmoly újabb nemzedékének károsítása is, mert a kártevő hernyói a fürt átrágásával utat nyitnak a kórokozónak.

A kései borszőlőt most főleg a szürkerothadás ellen védjük a rendelkezésre álló permetszerekkel: Rovral Flo (0,15%) /14/, Teldor 500 SC (0,1%) /9/, Trichodex (0,2%) /0 nap/. Ügyeljünk az egészségügyi várakozási idő betartására. Ezek ugyanis befolyásolják a borszőlő erjedését.

Szinte minden gyümölcsösben továbbra is gondot okoznak a takácsatkák. A kártevők jelenleg már az áttelelő tojásokat rakják. Ezek mennyisége alapján erős tavaszi atkafertőzésre számíthatunk. Ezért ajánlatos még egy utolsó permetezést beiktatni, amivel a tavaszi károsítás mértékét mérsékelhetjük. A következő készítmények valamelyikéből válasszunk: Apollo 50 SC (0,06%), Nissorun 10 WP (0,07%), Omite 30 W (0,2%), Sanmite 20 WP (0,1%).

A terménybetakarítás kezdete előtt tartsuk be a készítmények élelmezés-egészségügyi várakozási idejét. A már leszüretelt gyümölcsfákat mindenképpen permetezzük meg.

Zöldségféléknél a lisztharmat még főleg a másodvetésű uborkát, tököt, a dinnyét, petrezselymet és a sárgarépát veszélyezteti. Az első lisztharmatos foltok megjelenésénél kezdjük a permetezést. Később, az erősen meglepett leveleket hiába permetezzük, mert nem tudjuk a már vastag penészbevonatot kellőképen átnedvesíteni, illetve a gombát elpusztítani. A fertőzés elkerülése érdekében mindenképpen érdemes a következő kénkészítményekkel védekezni: Kumulus WG (0,5%) /3/, Sulika (0,4%) /3/, Thiovit (0,3%) /3/. A Karathane LC (0,05%) várakozási ideje 28 nap.

Ajánlatos a Lamag Ca (0,5%) /0 nap/ levéltrágya alkalmazása. A készítmény által nemcsak értékes tápanyagokat juttatunk a levélre, hanem megakadályozzuk a levélbarnulás, lisztharmat és egyéb gombák terjedését.

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?