Az élelmiszerekkel táplálkozó, a háztartásokban is károsító molylepkefajok közül a leggyakoribb az aszalványmoly és a lisztmoly.
A háztartásban károsító lepkékről
A vörösbarna fejű, de a táplálék függvényében változó színű hernyó, amely a szennyesfehértől a sárgászöldön át még rózsaszínű is lehet, mennyiségi és minőségi kárt is okoz. Kártétele a sűrű, ürülékkel szennyezett finom szövedékről jól felismerhető. Nemzedékei a meleg éléskamrákban, raktárakban, így a háztartásokban is egymást követik. A fejlődési ideje táplálékának minőségétől és a hőmérséklettől függően alakul ki. A lepkék éjszaka és nappal is repülnek, a mesterséges fény, így a lámpavilágítás, sőt a televízió képernyőjének fénye is vonzza őket.
A lepke jellegzetes színű és formájú, nem téveszthető össze más fajjal. Csukott szárnnyal 8-10 mm hosszú, sötétvörös vagy csokoládébarna. Hátulsó szárnya szürkés. A nőstények a párzást követően csomókban rakják le tojásaikat a táplálék felszínére, összesen mintegy 300-400 darabot. A néhány nap múlva kikelő kis hernyók azonnal megkezdik a szövedék szövését és a táplálkozást. Táplálékukból, különösen az őrleményekből tömött szövedékcsomót készítenek. Szobahőmérsékleten, tehát 20 C fok körül 6-8 hét alatt fejlődik ki, majd védett helyre mászva – polcok sarkába, repedésekbe, zacskó, zsák gyűrődéseibe – gubóba bábozódnak. A hernyók igen ellenállók, táplálék hiányában sem pusztulnak el, ilyenkor különböző zugokban, résekben, repedésekben felhalmozódott hulladékokon élnek.
Védekezésként az üres élelmiszerraktárak – alapos tisztítás után – permetezéssel fertőtleníthetők például a következő készítmények valamelyikével: Actelic 50 EC (2%), Karate WG (1%), Reldan 40 EC (0,7%). Lakásokban vagy zárt helyiségekben használható a Master 25 ME (2%) vagy az Empire 20 (1%) stb. Az engedélyezett permetszereket a használati utasítás szerint alkalmazzuk.
Az aszalványmoly elszaporodásának megelőzésére a legfontosabb a tisztaság fenntartása és a termények gondos tárolása. Az éléskamrák, szekrények, az élelmiszertároló polcok rendszeres tisztítása éppen olyan fontos, mint az élelmiszerek időnkénti alapos átnézése. A már fertőzött termények átválogatásával akadályozhatjuk meg legkönnyebben e kellemetlen kártevő továbbterjedését.
A lisztmoly
(Aganasta kuehniella) az élelmiszereinket károsító molyfajok közül főleg gabonafélékkel és az őrleményekkel táplálkozik. Gyakran a fertőzött liszttel vagy más őrleménnyel kerül az éléskamránkba. A liszten kívül a lisztből készült terményeket, valamint a búzadarát, a zabpelyhet kedveli, de megtalálható a szárított gyümölcsfélékben, sőt a különböző olajos magvakban is. Rágásával okozza a kisebb kárt, ennél sokkal rosszabb, hogy a megtámadott terményen szövedékcsomót készít, amelybe a táplálékon kívül az ürülékét is beletapasztja.
A fehér, néha kissé rózsaszín árnyalatú hernyó, egész évben károsít, évente 3-5 nemzedéke fejlődik ki a raktár, tárolóhely, éléskamra, élelmiszertároló hőmérsékletétől függően.
A lepke csukott szárnnyal 8-12 mm hosszú, elülső szárnyának alapszíne szürke, rajta harántsávok, a szárnyvégeken sötét pontok, pontsorok találhatók. Hátulsó szárnya szélesedő, halványszürke. Éjszakai állat, az alkonyati óráktól repül, a mesterséges fény is vonzza. Nappal a sötétebb zugokban húzódik meg.
A nősténylepke a darára emlékeztető, fehér tojásait folyamatosan rakja a hernyó táplálékára, előszeretettel az őrleményekre. A két héten belül kikelő kis hernyók azonnal szövögetni kezdenek, majd a szövedék védelmében táplálkoznak. Fejlődésük előrehaladtával mind jobban beszövik táplálkozási helyük környékét, majd többszöri vedlés után, 8-10 hét múlva védett helyen laza gubóban bábozódnak. Már 10–12 nap múlva ismét rajzanak a következő nemzedék lepkéi.
A védekezés fontos alapja a háztartásokban a liszt rendszeres felhasználása, így a hernyóknak nem marad idejük a teljes kifejlődésre. A lisztet felhasználás előtt ajánlatos átszitálni! A kártevő minden fejlődési alakja, beleértve a tojásokat is, eltávolítható 0,23 mm-es lyukbőségű rostával. Raktárakban, telepeken, spájzokban vigyázni kell arra, hogy a liszt ne szóródjon szét.
Fontos a megelőző védekezés, ezért ajánlatos évente legalább kétszeri fertőtlenítéssel, pl. meszeléssel egybekötött nagytakarítást végezni. Ennek ki kell terjednie az eldugott sarkokra, gépekre, lisztjáratokra is. Nagyüzemekben, éttermi konyhákban, raktárhelyiségekben stb. a permetezés vagy a füstölés nem nyújt teljes védelmet, mert a szerek megfelelő töménységben nem tudnak behatolni a szövedékcsomókba, egyes helyeken a lerakódó por a kijuttatott szert elfedi, így hatástalanítja.
A hernyók a kontakt szerekkel szemben meglehetősen ellenállók. Az idegmérgek, pl. a piretroidok, csak a lepkék ellen hatásosak, de esetükben sem túl jó a hatásfok. A zsákolt áruval a behurcolás veszélye állandóan fennáll. A lisztmoly kártételének megelőzése érdekében, fontos az élelmiszertárolók időnkénti átnézése, a polcok, szekrények, különböző zegzugos helyek alapos kitisztítása. Nem tanácsos a tésztaféléket, lisztet, darát vagy más őrleményeket, szárított terményeket hosszú időn át bolygatlanul tárolni. Ha károsítást észlelünk, csak a termény gyors átválogatása, az őrlemény idejében való átszitálása akadályozza meg a fertőzés továbbterjedését.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.