Általánosságban elmondható, hogy jelenleg a világ zöldségtermelésének mindössze kisebb részét állítják elő nagytermelők. Az éves zöldségtermés jelentős hányada még mindig a kistermelőktől származik. A termesztett zöldségek több mint ötven százalékát az étkezési paprika és a paradicsom teszik ki.
A gazdag termés érdekében
Üvegházba folytonnövő paradicsomot
Fóliasátras, üvegházas termesztésre a körülbelül 80–200 centiméteres magasságot elérő folytonnövő paradicsom fajták felelnek meg a leginkább. Az intenzív termesztési körülmények termesztett növény megfelelő páratartalmat, hőmérsékletet és az egész vegetáció alatt jó megvilágítását igényel. Ellenkező esetben a fejlődésben visszamarad, és a terméskötődés is a minimumra korlátozódik.
Gyökereztetéskor a levegő optimális nappali hőmérséklete 18–20 fok, az éjjeli hőmérséklet pedig 17–18 fok. A kiültetéstől számítva az első termések megjelenéséig napos időjárás mellett, nappal a legkedvezőbb hőmérséklet 22–24 fok körüli, míg éjszaka 15–16 fok. A termések fejlődésének időszakában a nappali optimum 24–26 fok, az éjjeli pedig 19–20 fok.
E hőmérsékletektől való durva eltérések a termés minőségének és mennyiségének csökkenését okozhatják. 15 fok alatt a növények fejlődése ugyan nem szakad meg, de leáll a virágzás és a terméskötődés folyamata. A virágpor sterillé válik és a virágbimbók fiziológiai differenciálódása eltolódhat akár 13–15 nappal is.
A termésérés időszakában, 32 fok feletti hőmérsékletnél a likopén és a karotén képződése leáll, így a termések nem színeződnek ki megfelelő ütemben és mértékben, veszítenek piacosságukból. Az igen magas, 35 fok feletti hőmérséklet a virágpor sterilitáshoz vezet. A nővirágok a megtermékenyülés hiányában lehullnak, ami terméscsökkenést okozhat.
A levegő páratartalmára vonatkozóan a növények fejlődésük folyamán eltérő igényeket mutatnak. Gyökereztetéskor a 70–75 százalékos levegő páratartalom a legkedvezőbb, majd a terméskötődéskor 70 százalékos, a termések fejlődésekor 60–65 százalékos. A levegő magas páratartalma megnehezítheti az önmegtermékenyülést, mivel a nedves virágpor nehezebben szabadul fel, ezért terméskötődéskor az üvegházban inkább a szárazabb levegő a kívánatosabb.
A jó fajtamegválasztás (ALAMBRA F1, NIKI F1, LASSO F1, MILI F1) is nagyban hozzájárul termesztésünk sikeréhez.
Étkezési paprika
Az étkezési paprika fontos vitaminok természetes forrása. Négy-ötször több C vitamint tartalmaz, mint a citrom. A növények botanikus érettségének beálltával a C vitamin mennyisége is tetőződik. A paprika tartalmaz továbbá A és B provitaminokat, U vitamint, ásványi anyagokat, kalciumot, vasat, aminosavakat, tiamínt, riboflavínt, uracilt és niacínt. Fogyasztása segíti az emésztést, és étvágyserkentő hatással is bír. Kapsidiol tartalmának köszönhetően jó kondícióban tartja a szívet, véralvadást gátló hatása pedig fékezi a szívinfarktus, szélütés és a tüdőembólia előfordulását.
Az étkezési paprika a termesztés módja szerint csoportosítható szabadföldi termesztésre és hajtatásra alkalmas fajtákra. Jelentős hőigénye és aránylag hosszú vegetációs ideje miatt nagy a víz- és fényigénye. Ezen faktorokat a hajtatásban történő termesztés esetén kellőképpen tudjuk szabályozni. A paprika fóliasátorban vagy üvegházban történő termesztése többletkiadást követel meg a termesztőktől. Ezért is egyre gyakoribb monokultúrás termesztése, ami viszont a termésátlag csökkenését eredményezi. E negatív hatás mérsékelhető évente ismétlődő istállótrágyázással, a beteg növényeknek az utolsó szedés utáni eltávolításával (ezeket nem dolgozzuk be a földbe), műtrágyázással, levéltrágyázással, és lehetőség szerint megfelelő előveteményezéssel (pl. hagyma, retek, stb.).
A szlovákiai fajtajegyzék paprikafajta-kínálata rendkívül gazdag. Egyformán megtalálhatók benne a hazai és külföldi fajták is. A hazai fogyasztók mégis a hazai fajtákat részesítik előnyben, elsősorban szép formájuk és jó ízük, piacosságuk miatt. Legkeresettebbek a halványzöld és sárga színű termést adó fajták, mint például a LUCA F1, ESKORT F1, NOVA, ZELKA F1, KVETA, vagy a ZUZKA.
A télen nálunk is megjelentek a sötétzöld, később a botanikus érettség beálltával a sárga, narancssárga színű, többnyire hajtatásban termesztett kaliforniai típusú külföldi fajták (kocka vagy hasáb alakúak) is. Ezek főleg friss fogyasztásra alkalmasak.
A szerzők zöldségnemesítők
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.