A gyümölcsfák ültetését ősztől tavaszig, lombhullástól rügypattanásig végezhetjük. Tapasztalatok alapján sikeresebb az őszi ültetés, egyes gyümölcsfajoknál, pl. kajszi, őszibarack, mandula, kifejezetten az őszi telepítést javasolják.
A fák szervestrágyázása
A gyümölcsfákat három évenként, gyenge minőségű talajokon legalább két évenként szervestrágyázzuk meg. A gyümölcsfa törzsétől 60-80 cm-re ássunk egy 25-30 cm mély, 2 ásónyom szélességű árkot és ebbe fánként 10-15 kg (megközelítőleg 2 vödör) trágyát vagy érett komposztot rakjunk. Savanyú talajokon csonthéjas fáinknál (cseresznye, meggy, szilva, kajszi, őszibarack) ezt a műveletet kössük össze meszezéssel, mert ezek a fajok mészigényesebbek. Két-három kiló oltott (nem döglött) meszet oldjunk fel egy vödör vízben, és ezt a mésztejet öntsük bele a kihúzott árokba. A trágyázás és meszezés után húzzuk be az árkot. Száraz nyár után fáinkat a behúzás előtt jól be is öntözhetjük. Természetesen meszezhetünk más talajjavítókkal is.
Idősebb gyümölcsfáink törzsét ősszel kaparóval kaparjuk meg. Ez igen hasznos, mert megfiatalíthatjuk a fa törzsét, valamint az alsó koronaágak törzs felőli részét. Az elhalt kéregrészek eltávolításával megszüntetjük a kártevők búvóhelyét is. A kaparás után készítsünk sűrű oltottmész-tejet, melybe tegyünk egy evőkanál bordói port és kénport. Az így lekészített oldattal koronanyakig meszeljük le a fatörzseket. Ezzel megakadályozhatjuk a téli fagylécek kialakulását a fák törzsein. A kaparékot égessük el. (Ősztől őszig a kiskertben)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.