A cseresznye és a meggyfák növényvédelmét kora tavasszal kezdjük. A növényvédelmi munkák szakszerű elvégzése döntően befolyásolja a termés mennyiségét, minőségét, a fák egészségi állapotát.
A cseresznye és a meggy kezelése
A levéllukasztó gombabetegség tünetei kerek, sárga közepű, lilás szegélyű foltok alakjában jelentkeznek, amelyek később kiesnek, ám a levélen a folt vörösbarnás szegélye megmarad. A kórokozó kora tavasztól fertőz, ezért az első levelek megjelenésétől időszerű az ellene való védekezés.
A baktériumos és gombás eredetű ágelhalást (gutaütést) okozó kórokozók a metszési sebfelületeken keresztül támadják a fás részeket. Néhány év múlva az ágak elhalnak, majd a törzs kipusztul. Kívülről csak a rákos seb látszik, ám a fás keresztmetszet jól mutatja a kórokozók pusztítását. Az elhalás gutaütésszerűen következik be.
A blumeriellás levélfoltosság az erősen csapadékos tavaszt követően alakul ki, korai lombhullást eredményezve. A blumerielia kialakulását ugyan a monília elleni védekezés egy ideig akadályozza, de később, a gyümölcsérés körül vagy a szüret után, elemi erővel tör elő. Ilyenkor újra felszívódó permetszerekkel kell védekezni ellene.
A kaliforniai pajzstetű inkább a cseresznyét kedveli. Erős fertőzöttség esetén a fás részeket vastag szürkés, élő és élettelen kártevők fedik. A kártevőnek a párás, meleg környezetet kedvez. Erős fertőzöttség esetén az ágak csúcsrészei elszáradnak, majd a fa kipusztul. A termésen és a zöld részeken piros lázfolt tünetek jelentkeznek. A pajzstetű az EU-ban is karantén kártevőnek minősül.
A fekete levéltetű a cseresznyén könnyen észrevehető hajtástorzulást okoz, a meggyen a levél nem torzul. Az összesodrott, megcsavarodott levelek már a nyár elején megszáradnak, lehullnak, a hajtás növekedése leáll. A fekete levéltetű kártétele esetén a gyümölcsön megjelenik a korompenész is. Meleg, párás időben a tetvek gyors betelepedésére számíthatunk.
A sodrómolyok kora tavasszal a rügyeket odvasítják, később a fiatal leveleket, bimbókat, virágokat sodorják össze. Erős fertőzéskor nagy levélfelület veszteséget idéznek elő. Az araszoló lepkék két faja tartozik ebbe a csoportba: a kis és a nagy téli araszolóé. Hernyói jellegzetesen araszoló mozgásúak, kora tavasszal kelnek, a rügyeket odvasítják, később a virágok, levelek és gyümölcsök megrágásával okoznak érzékeny veszteséget.
Az atkák a meggyet és a cseresznyét és is károsítják. A szabad szemmel alig látható takácsatkák és a csak mikroszkóppal észlelhető levélatkák a levelek szívogatásával károsítanak. A megtámadott fán a levelek és a terméskezdemények idő előtt lehullnak. A rügyek rendellenes fejlődése miatt a következő évi termés is veszélybe kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.