A betegnek követelnie kell jogai érvényesítését

Rudolf Zajac még év elején kiemelte a holland kormány anyagi támogatásával 2003 júniusában alakult (az egészségügyi tárcától független) betegjogok védelmi egységének tevékenységét. A háromfős csapat munkáját ez évtől a tárca finanszírozza.

Noha a kormány 2001 áprilisában elfogadta a Betegjogi Chartát, a hazai egészségügyi intézményekben szinte nap mint nap szembesülünk a betegjogok megsértésével. Nem csupán olyan értelemben, hogy az egészségügyi intézményekben gyakran jogtalanul kérik a 20-50 koronákat, esetleg megfizettetik azokat a vizsgálatokat, amelyek a betegbiztosítás fejében megilletik a beteget, hanem gyakran emberi méltóságában is megalázzák. A magukat kiszolgáltatott helyzetben érzők zöme nem mer a jogaira hivatkozva ellenkezni, netán ellenszegülni kezelő orvosának, hiszen tart a retorziótól. – Gyarapodnak a panaszok, a körzeti orvos munkájával alig elégedett valaki, gyakran nem tartja be a rendelési időt, nem látogatja a mozgássérülteket, vagy ha mégis, akkor tetemes összegért. A receptet általában a nővérrel anélkül íratja ki, hogy látná a beteget, mégis kötelesek vagyunk befizetni a 20 koronát. A váróteremben zúgolódunk ugyan, de egyetlen orvos mellett nincs lehetőségünk a szabad választásra. Hacsak nem vállaljuk az utazással járó költségeket, a fáradtságot – panaszolták többen egy csallóközi községben hangsúlyozva: hiába vannak jogaink, ha a gyakorlatban nem érvényesíthetők. – Való igaz, a hozzánk segítségért fordulók leggyakrabban a felsoroltakat nehezményezik, miközben kétkedéssel fogadják, hogy fel kell fedniük kilétüket. Névtelen bejelentésekkel nem foglalkozhatunk. Megalakulásunktól a mai napig több mint kétezren kérték segítségünket. Legtöbben, főleg a krónikus betegek, a jogtalan befizetéseket sérelmezik – összegezte a tapasztalatokat Sylvia Chrenková, a betegjogokat védő egység vezetője, majd nyomatékkal elismételte: a nyilvántartott betegtől – aki egyszer befizette a húsz koronát –, az alapbetegségével összefüggő kezelésekért többször nem kérhető az illeték. Ha mégis követelik tőle, merjen ellenszegülni, illetve kérjen elismervényt a befizetett összegről. – Mi csak akkor léphetünk fel, ha bizonyítani tudjuk a beteg kárára történteket. Igaz, nem rendelkezünk hatáskörökkel, az orvosok, egészségügyi intézetek vezetőinek lelkiismeretére, emberségére apellálunk. Az érdemben komolyabb ügyeket és a panaszokat a minisztérium ellenőrző osztálya vizsgálja felül.

Az egységben dolgozók tapasztalatai szerint a fogorvosi rendelőkben a kezelés ára okozza a legtöbb nézeteltérést. – A várótermekben ritkán található az árjegyzék, a fogfájástól szenvedővel az orvos csak utólag közli a beavatkozásért járó összeget. A fogászok a „közismert” taxákkal érvelnek, a fogorvosi kamara az érvényben lévő törvényre hivatkozik, amely nem szabályozza az árjegyzék helyét. Tehát nem is vonható felelősségre az, aki a rendelőjében helyezi el.

A betegek általában nincsenek tisztában azzal sem, hogy a drága fogászati segédanyagok használatához szóbeli beleegyezésük szükséges. Ha sokallják az összeget, a fogász köteles olcsóbb alapanyaggal dolgozni. Sylvia Chrenková úgy véli, az utóbbi hónapokban javulóban a betegek jogtudata, ám a bátor kiállás, az esetleges szembeszegülés még várat magára. – Vállaljuk a betegek felvilágosítását, arra ösztönözzük őket, ne engedjenek magukkal manipulálni és ne érezzék, hogy kiszolgáltatottak. A minisztérium hamarosan röplapokon ismerteti mindazokat a jogokat és díjszabásokat, amelyek a jelenlegi törvények alapján a betegekre vonatkoznak.

Amikor azzal érveltünk, hiába ismeri jogait a beteg, ha az egészségügyi törvények hiányossága miatt, illetve azért, mert nincsenek összehangolva a szociálisakkal, eleve vesztes. Példakánt a dunaszerdahelyi Cs. Ágnes esetét hoztuk fel, aki elváltként egészséges gyermeke mellett egyedül neveli tizenéves egészségkárosodott lányát. Hamarosan megműtik a gyerek szemét, és mert igazolni tudja, kompenzációt kap, a hospitalizációért nem kell fizetnie. A kivétel nem vonatkozik a kísérőre, a mama nemcsak napi 50 koronát, hanem napi 230 koronát is köteles fizetni az intézetnek. Akkor is, ha helyszűke miatt csemetéje betegágya mellett ülve tölti az éjszakát, pedig napközben leköti a szellemi fogyatékos figyelmét, eteti, pelenkázza és mosdatja, vagyis ellátja az ápolónő szerepét. Hol keressenek igazságot azok a nők, akiktől nőgyógyászuk szemrebbenés nélkül 200-400 koronát kér el azért, mert felírja a fogamzásgátló tablettákat, amelyek vénykötelesek ugyan, ám a nők fizetik meg a vételárat? – Tény, vannak nőgyógyászok, akik állítják, többletet nyújtanak a hölgyeknek, s ezt megfizettetik. Mi csak hangsúlyozni tudjuk, az egészségbiztosítók díjazása fedezi és magába foglalja a felvilágosítást, a rendszeres ellenőrzést is. Ilyenkor megoldásként az orvoscserét ajánljuk és figyelmeztetjük az érintetteket, hogy a gyógyszertárakban se fizessék a 20 koronás receptpénzt – mondja Sylvia Chrenková.

Beszámolt arról, hogy Szlovákia EU-csatlakozása megköveteli a létező Charta kibővítését, amely nem mindenben felel meg az európai követelményeknek. Az EU-kompatibilitás alapfeltétele a többi között az is, hogy a betegjogok érvényesíthetők legyenek.

Az utóbbi napokban a drága gyógyszer térítési díjának elengedése kapcsán nyilatkozatháború indult el a miniszter és az egészségbiztosítók között. A miniszter szerint az a beteg, aki rosszul bírja az olcsóbb, térítésnélküli generikumokat a biztosító revíziós orvosától kivételt kérhet, tehát az eredeti orvosságért sem kell fizetnie. A biztosítók kiegyensúlyozott költségvetési kötelességükre hivatkozva állítják, nem kötelezhetők arra, hogy szociális intézményként működjenek, amikor kötelezően csökkenteniük kell a gyógyszerkiadásokat. Mit tehet az érintett beteg? – kérdeztük, bár a választ sejtettük. – Nem sokat tehetünk Cs. Ágnes esetében éppúgy, mint a gyógyszervita eldöntésében sem, mert az illetékeseknek kell megegyezniük. A mi feladatunk felhívni a betegek figyelmét jogaikra, hangsúlyt helyeztünk az ellátás minőségének jogára is. Rendszeresen tárgyalunk az egyes betegcsoportok érdekvédelmi egyesületeivel, a polgári társulásokkal annak érdekében, hogy a tárca külön foglalkozzon és célzott támogatást nyújtson a rászorulóknak – mondja Chrenková.

A leggyakoribb panaszok

Vizsgálat nélkül kért 20 korona:

Csak a recept felírásáért nem kérhető

Fogorvosok:

A kezelés előtt beszélje meg az ellátás árát, kérje az árjegyzéket

Nőgyógyászok, fogamzásgátlás:

A felvilágosításért, a rendszeres ellenőrzésért kért néhány száz koronás összeg nem indokolt

Gyógyszerek, receptek:

A diagnózis felállításakor egy adag orvosság írható fel a receptre, ám ha a kezelés beválik, egy receptre két, indokolt esetben három csomagolás is felírható (egy havi adag)

Hivatalból elrendelt vizsgálatok:

A Szociális Biztosító, a járási hivatalok stb. számára végzett vizsgálatokért nem kell a betegnek külön fizetnie, az orvos munkáját az intézmények díjazzák. A betegállományi iratok kitöltéséért sem kérhető pénz.

A panaszok, sérelmek írásban, telefonon, világhálón továbbíthatók, a személyes találkozó időpontját célszerű telefonon egyeztetni. A jogvédő szervezet címe:

Jednotka ochrany práv pacientov, Ministerstvo zdravotníctva SR, Limbova 2, P. O. Box 52, Bratislava 37

Telefon: munkanapokon 8.30-15.30-ig: 02/59373261

e-mail: [email protected]

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?