Számtalan misztikum övezi bolygónk élővilágát, és a Föld körüli végtelen tágasság befogadásához is kevés, ha csak racionálisan vizsgáljuk azt. Az ismert vallási történetek és hiedelmek mellett akad néhány, melyekről alig tudunk valamit.
5 ősi vallás, létezésükről sokan nem tudnak
Fény és sötétség peremén a zoroasztrizmus
A zoroasztrizmus a fény és sötétség örök ellentétéről elmélkedik. A Perzsa Birodalomban az ókori iráni próféta, Zarathustra tanításai szerint éltek a hívek.
A zoroasztriánus hit szerint van pokol és feltámadás is, ezért a halottaikról furcsa módon gondoskodnak. Lakóhelyük szélén épített magaslatra, a Hallgatás tornyaiba viszik az eltávozottakat, ahol az élővilág ragadozó madarai táplálékául szolgálnak.
Az iszlám vallás terjedésével a zoroasztriánusok útra keltek, India lett az új hazájuk, ahol alig kétszázezren élnek pársziként, templomaikban Ahura Mazda fényéhez imádkoznak.
A világ legősibb vallása
Indiában az i.e. harmadik évezred táján éltek az első dzsainok, a dzsainizmus alapítói. A hívők fő vallási útmutatása a nem ártás és az erőszakmentesség. Ezt annyira komolyan veszik, hogy étrendjük vegetáriánus, a földben található élőlények védelmében nem művelik azt, így óvják élővilágát.
A dzsainizmus, eltérően más vallásoktól, nem istenségimádó. A karma és a lélek megtisztulásában hisznek. Bár híveinek száma nem éri el a 4 millió főt, mégis India egyik kulcsfontosságú vallásáról van szó.
Hindu és iszlám tanítások a szikh vallásban
Indiában nemcsak a lakosságszám kiemelkedő, hanem a vallások sokfélesége is. A XVI. században India lett a szikhizmus szülőhazája Nánat guru kezdeményezésére. Ez a vallás főképp a hinduizmus és az iszlám tanainak ötvözete, de nem mindent követnek.
A hinduizmusban uralkodó kasztrendszertől elhatárolódnak, ugyanígy attól is, hogy az iszlám vallás nem támogatja a nők egyenrangú oktatását. A világon nagyjából 25 millió szikh ember él, hisznek a reinkarnációban és a karma örök körforgásában.
Eretnek zsidók és a szamaritánusok
Időszámításunk előtt 930-ban a kettészakadt Izraeli Királyság lakosai a vallásban is két útra tértek.
A déli országrész központja Jeruzsálem lett, Júdea néven vált ismertté. Míg északon Szamária lett az új központ, és Izrael néven azonosítjuk. Amikor az északi területet elfoglalta az Asszír Birodalom, a lakosság javát elhurcolták. Az új uralkodóval új népek érkeztek, velük új istenségek. A korábbi lakosság a zsidó hagyományaik szerint élt, velük keveredtek az újonnan érkezők, akik a szamaritánusok lettek.
Az idők során bár saját nyelven írt Tórájuk lett, és izraeli állampolgárokká váltak, de a számuk elenyésző, mindössze 700-an vannak.
Jeziditák fő hiteleme a lélekvándorlás
Az Irakban élő népcsoport története több mint négyezer éves, ám hagyományaikról nincsenek írásos emlékek. A Korán és a Biblia tanításait követik, de fő hitük a lélekvándorlásra épül. A világ teremtőjének Istent tekintik, akinek angyalok a segítői, a legfőbb arkangyallal az élen, akit Tausznak hívnak.
A jeziditák elzártan élnek, a hívők számáról nincsenek adatok.
(PR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.