20 százalékos exportnövekedés

Annak ellenére, hogy az állam exportámogatási politikája az előző években megszokott szintnek csupán a felét, összesen 160 millió koronát biztosított a malátatermékek kivitelének támogatására, a maláta a szlovákiai agrárágazat egyik legsikeresebb kiviteli termékévé vált.

Az előzetes becslések alapján az utóbbi évek egyik legsikeresebb esztendejét zárja az ágazat, hiszen a 2002-es évi eredményekhez viszonyítva tavaly mintegy 20 százalékos exportnövekedést ért el. 2003-ban több mint 195 ezer tonnát exportáltunk belőle, amelynek értéke meghaladta a két milliárd koronát.

A hazai maláta minősége nemcsak Európában vált elismertté, hiszen az EU-tagországok, valamint Lengyelország Oroszország, Ukrajna és Románia mellett Észak-Amerikába és Japánba is szállítanak belőle. A legjelentősebb hazai malátagyárak a Heinecken sörgyár keretében működtetett feldolgozó üzemek, valamint a Nagymihályiban és a Nagyszombatban levő malátagyárak. Rajtuk kívül négy kisebb üzem is foglalkozik a sörárpa feldolgozásával.

A kiviteli támogatások hazai rendszere révén ebben az évben még május elejéig támogatható a sörárpa feldolgozott állapotban való kivitele, az ágazat szakmai érdekvédelmi szövetségének képviselői szerint mintegy 60 ezer tonna mennyiséget lehet exportálni belőle. Az unióba való belépésünk után ez a Közös Mezőgazdasági Politika érvényes rendelkezései keretében zajlik majd.

Az ágazat sikeres eredményei jelentős mértékben függnek a hazai alapanyag, a sörárpa minőségétől és mennyiségétől. 1990 óta, amikor az árpatermesztésben az országban a legmagasabb átlagos hektárhozamot sikerült elérni (4,82 t/ha), évente fokozatosan csökkentek a hozamok: 1998-ban már csak 3,51 tonna, 1999-ben 2,94 tonna, 2000-ben egy katasztrofális szárazság után csak 1,99 tonna volt az országos átlag. az’ta ugyan jelentősen javult a helyzet hiszen 3.5-4 tonnára emelkedett az országos átlaghozam.

A hazai agrárpolitikai koncepció 2005-ig az árpa tervezett vetésterületét mintegy 220 ezer hektárra, átlagos terméshozamát 4,65 t/ha-ra jelzi. A tavaszi árpa malátagyártásra történő felhasználására a fajtajegyzékben összesen 18 fajta (Akcent. Annabell, Amulet, Atribut, Celinka, Expres, Forum, Garant, Jubilant, Kompakt, Madonna, Novum, Sladko, Vladan, Ludan, Danuta, Ebson, Malz) szerepel. A C-kategóriába (nem standard sörárpa minőség) 6 fajta került (Cyril, Kosan, Orbit, Progres, Svit, Tolar). Tavaly a sörárpának 5 ezer korona felett volt az átlagos felvásárlási ára. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?