VV-BB: az első félidőben döntetlen

A két legnagyobb hazai kereskedelmi televízió által ősszel indított két valóságshow nézettségének köszönhetően csökkent az RTL Klub és a tv2 közötti különbség, a költséges - egymilliárd forint körüli - műsorok azonban csak a folytatások révén hozhatnak profitot.

A két legnagyobb hazai kereskedelmi televízió által ősszel indított két valóságshow nézettségének köszönhetően csökkent az RTL Klub és a tv2 közötti különbség, a költséges - egymilliárd forint körüli - műsorok azonban csak a folytatások révén hozhatnak profitot. A kukkolásból a távközlési cégek húzták a legnagyobb hasznot, hiszen minimális befektetés mellett százmilliós bevételre tehettek szert, hasonlóan jól jártak a műsorokkal a bulvárlapok, a mozik látogatottsága ugyanakkor visszaesett - derül ki a Napi Gazdaság összeállításából.

Csökkent az RTL Klub előnye


Az elmúlt év őszéig, a valóságshow-k kezdetéig folyamatos, és jelentős volt az RTL Klub előnye a nézettség tekintetében. Az első kilenc hónapban a havi átlagos közönségarány a kereskedelmileg legfontosabbnak tekintett 18-49 éves korosztály körében több mint 10 százalékpontos különbséget mutatott az RTL Klub javára.

A Való Világ és a Big Brother indulásának idején és a tv2 új műsorstruktúrájának megjelenésekor, szeptemberben a sorrend rövid időre megfordult és az utóbbi csatorna rövid időre átvette a vezetést az említett szegmensben. Ezt követően az RTL Klub visszahódította a vezető pozíciót, de a korábbi nagy különbség minimálisra csökkent, sőt decemberre gyakorlatilag teljesen eltűnt, és a két csatorna fej-fej mellett haladt.

A nemzetközi tapasztalatok egyébként azt mutatják, hogy a nézettség kezdeti felfutása után az egymást követő valóságshow-k nézettsége fokozatosan csökken, sőt a műsorok végeztével a csatornákhoz - épp e műsorok miatt - szokó nézők elmaradnak, és csökken a nézettség. A két nagy hazai kereskedelmi csatorna ezt úgy próbálja meg elkerülni, hogy a valóságshow-khoz kapcsolódó műsorfolyamot hozott létre, így is magához kötve a nézőket. A nézettség alakulását az is befolyásolhatja, hogy az RTL Klub - elkerülendő a szeptemberi tapasztalatokat - nem tartott szünetet a Való Világ két része között, de a tv2 is előállt a VIP Big Brotherrel.



A külföldi példákat azonban nem lehet egyértelműen Magyarországra alkalmazni, ugyanis alapvető különbség például, hogy míg nálunk a két legnagyobb kereskedelmi csatorna sugározza a műsorokat, addig ezeket a műsorokat nyugaton általában egy alternatív csatorna sugározta. Arra sem volt példa még a világon, hogy két valóságshow egy időben fusson két piacvezető kereskedelmi csatornán.

A két nagy kereskedelmi televízióétól lényegesen elmaradt az MTV nézettsége, azonban a tavalyi év utolsó negyedévében 10,7 százalékos nézettséget ért el a 18-49 éves korosztályban, ami 3 százalékos növekedésnek felel meg az egy évvel korábbi értékhez. A teljes lakosság körében pedig még ennél is nagyobb arányú, 4,3 százalékos növekedés mellett 17,8 százalékra növelte közönségarányát. Az MTV főként a szórakoztató műsorok révén növelte nézettségét.




A távközlési cégek jártak igazán jól


A valóságshow-k ugyan a tévétársaságoknak is jelentős bevételeket hoztak, azonban a műsorok népszerűségének legnagyobb nyertesei vélhetően a távközlési cégek. Kereszty Gábor, az MTM-SBS Televízió (tv2) vezérigazgatója, és Kolosi Péter, a Magyar RTL Televízió (RTL Klub) Rt. programigazgatója a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy a csatornák a műsorokhoz kapcsolódó bevételeinek sorában a reklámbevételek mögött második helyen állnak az emelt díjas telefonhívásokból, és sms-ekből származó bevételek.

Az így befolyó összegek mintegy fele kerül a tévétársasághoz, felét pedig a távközlési szolgáltató kapja. A tv2 ilyen jellegű tiszta bevétele azonban kevesebb, mivel a csatorna a produkcióhoz kapcsolódó minden bevételén osztozik a Big Brother licenctulajdonosával, a hollandiai Endemol céggel.

Az RTL Klub ráadásul saját maga végzi a telefonok és az sms-ek feldolgozását, míg a tv2 erre a TeleMedia Kft.-vel szerződött, legalábbis az első Big Brother idejére. A következő műsorok idején már az SBS többségi tulajdonában lévő Interaktív Kft. meghatározó részesedésével alapított Tele-For Kft. dolgozza fel a hívásokat.

A Big Brothernél egyébként összesen mintegy 5 millió, darabonként 240 forintos telefonhívást és sms-t, a Való Világnál pedig 6,4 millió nettó 120 és 99 forintos hívást regisztráltak. Ennek alapján a Napi Gazdaság számításai szerint a Big Brother nézői nettó 1,2 milliárd forintért, a Való Világ rajongói pedig 700 millió forintért telefonáltak. A műsorok legnagyobb haszonélvező így minden bizonnyal a távközlési cégek voltak, amelyek minimális befektetés mellett jelentős pénzhez juttak.

A kereskedelmi csatornák elsőszámú bevételi forrását a reklámidő értékesítéséből befolyt bevétel jelenti. A két nagy kereskedelmi tévé hirdetési politikája alapvetően különbözött az első műsorok idején. Míg a tv2 15 százalékos felárral adta el a hirdetési időt a műsorok alatt, addig az RTL Klub nem merte megkockáztatni ezt a lépést, és a szokásos áron értékesítette a reklámidőt. Mindkét műsor esetében jelentős bevételeket várnak a készítők a CD-k, kazetták, könyvek értékesítéséből.


Az értékesítés adatok ugyan nem ismertek, de Kereszty Gábor szerint a műsorok egyelőre nem termeltek nyereséget, a profitot majd a következő részektől várják. A két rivális valóságshow gyártási költségei hozzávetőlegesen azonos, mintegy 1 milliárd forintot tesz ki, amelyből a legdrágább tétel a meglehetősen drága - főleg bérelt - technika. A műszaki berendezéseket a tv2 "házon belül" oldja meg, az SBS tulajdonában lévő Metronom cégtől bérli, mag az RTL Klub egy külső céggel oldja meg ugyanezt.

A kiadásokat a tv2 esetében növeli a gyártási költség 7-10 százalékát kitevő licencdíj növeli, míg az RTL Klub jelképes összegért szerezte meg a szabadon alakítható licenceket.

Mindent egybevéve a két valóságshow nélkül minden bizonnyal az RTL Klub nem érhette volna el minden idők legjobb negyedévi bevételét, és a tv2-sem érhetett volna el 1,2 milliárd forintos nettó bevételt 2002-ben - írja a Napi Gazdaság.




Növekvő eladások a bulvárlapoknál


A műsorok miatt nem csak a két csatorna bevételei és nézettsége növekedett, hanem a történésekről beszámoló napilapok, és hetilapok eladásai is, bár ez utóbbiak esetében számottevő növekedésről nem beszélhetünk.

Alapvető a különbség a napilapok és a hetilapok között, mivel az előbbiek minden nap, az épp aktuális eseményeket követve számoltak be a szereplők életéről, a hetilapok pedig inkább az egyes személyek "civil" életéről szóló háttér-információkat közölték - mondta el az [origo] kérdésére Pintye László a Best és a Story magazin lapigazgatója. Épp ezért a két hetlap eladása a műsorok idején nem növekedett kimutathatóan, de pár ezerrel mindenképpen magasabb volt az eladott példányszám, - a Story esetében mintegy 405 ezer, az áprilisban indult Best esetében 165 ezer - mint egy évvel korábban - tette hozzá. A műsorok történéseitől függően volt olyan hét, hogy a Story magazinból 420 ezer, a Bestből pedig több mint 180 ezer fogyott.

Pintye László elmondta, hogy a Bestet és a Story-t kiadó Sanoma nem írt alá teljes körű kizárólagosságot egyik csatornával sem. Ezért sem a Bestben, sem a Story-ban nem kizárólag az egyik valóságshow szereplőiről jelentek meg cikkek, bár az elmondható, hogy a Best inkább a Való Világgal, a Story pedig a Big Brotherrel foglalkozott.

Morvai Zoltán, a Blikk lapigazgatója a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy nem készült külön felmérés a Való Világ lapeladásra gyakorolt hatásairól, ám valószínűsíti, hogy a műsor népszerűsége hozzájárult az olvasói érdeklődés emelkedéséhez, és így az eladott példányszám növeléséhez. A lapigazgató hozzátette, hogy a múlt év utolsó hónapjaiban átlagban napi 202 ezer ember vásárolt Blikket, ami 8-10 százalékos növekedést jelent a megelőző időszakhoz képest. A Való Világ történései sok esetben az újság címlapjára kerültek, így ezeken napokon megugrott az eladott példányszám, de a "hétköznapokon" is tartós volt a 200 ezer fölötti példányszám.

Morvai Zoltán elmondta, hogy a Blikk partneri szerződést kötött az RTL Klubbal, de a megállapodás nem tiltotta a Big Brother ház eseményiről szóló cikkek megjelenítését.




Csökkent a mozik látogatottsága


A Big Brother és a Való Világ indulását követő hónapokban csökkent a mozilátogatók száma - mondta a Napi Gazdaságnak Kovács Ildikó, az Intercom vetzérigazgatója. Ennek oka, hogy a mozikat látogató közönség nagyjából egybeesik a valóságshow-k fő nézőközönségének számító 18-49 éves korosztállyal. A műsorok nézői pedig a szokásosnál több hétköznap, és szombat estét töltötték a képernyők előtt, mint a valósáshow-k nélküli időszakban.

A mozilátogatók számának visszaesése ugyanakkor nem tulajdonítható egyértelműen ezen műsoroknak, szerepet játszanak benne egyéb tényezők, például a filmkínálat alakulása is - tette hozzá Kovács Ildikó. Az azonban tény, hogy tavaly szeptemberben és októberben a korábbi években tapasztaltaknál jóval kevesebb néző volt a hazai mozikban - írja összeállításában a Napi Gazdaság.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?