<p>Vegyes visszhanggal fogadta a szombati nemzetközi sajtó Barack Obama Nobel-békedíját. A The Independent című londoni napilap üdvözölte a kitüntetésről határozó norvég bizottság döntését, az osztrák Der Standard viszont túl korainak tartotta Obama munkájának elismerését.</p>
Vegyes visszhanggal fogadta a nemzetközi sajtó Obama kitüntetését
"Alfred Nobel úgy rendelkezett, hogy a békedíjat olyan embereknek ítéljék oda, akik a legtöbbet tették a nemzetek közti testvériség, a szegénység felszámolása és a békefolyamatok elősegítése érdekében. Idén szinte nem akad senki, aki Obamán kívül ennek a leírásnak jobban megfelelhetne" - vélekedett a The Independent. A brit napilap hozzátette: az utóbbi időben ritkán fordult elő, hogy egyetlen ember képes lett volna reményt adni arra, hogy létezhet egy jobb világ.
A bécsi Der Standard szerint mindenképpen "túl korai" volt Obamának ítélni a rangos kitüntetést, mert egy szuperhatalom vezetőjét az eredményei, nem pedig az elképzelései alapján kell megítélni.
A milánói Corriere della Sera arról írt, hogy Obama kitüntetése több okból meglepő volt, hiszen hivatalban levő amerikai elnöknek eddig még nem ítélték oda a Nobel-békedíjat, pláne nem olyannak, akit csak kilenc hónapja iktattak be. Obama elnöknek - minden tiszteletre méltó jó szándéka ellenére - még nem volt lehetősége, hogy tettekkel bizonyítson. Az olasz napilap szerint a pénteki oslói döntéssel új korszak, "a bizalmi Nobel-díjak" kora kezdődött el.
Az idei Nobel-békedíj odaítélését többen "a reményt keltő Obama erkölcsi támogatásaként" értelmezik - írta a svájci Neue Zürcher Zeitung. A világ azonban nem egy "jóságos királyság, ahol az uralkodó bölcsen a helyes irányba vezeti birodalmát". Európai szempontból jócskán túlbecsülik az ovális iroda lakójának hatáskörét - jegyezte meg a lap.
A holland de Volkskrant című lap szerint veszélyes lehet olyan személyt kitüntetni, akinek még ezután kell bebizonyítania, hogy érdemes a díjra. Az újság úgy vélte, a kitüntetés dicsőség helyett inkább komoly terhet róhat az amerikai elnök vállára.
A japán Jomiuri Simbun úgy vélte, hogy a Nobel-békedíj miatt nagyobbak lesznek az elvárások Obama kormányával szemben, és nehéz lesz az elnöknek meggyőző eredményeket produkálnia.
A kínai Beijing News szerint Obama Nobel-békedíja inkább szimbolikus jelentőségű, és az a célja, hogy ösztönözze az amerikai elnököt a konkrét eredményekre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.