Kotrha
Variációk adóreformra
Amikor Igor Matovič pénzügyminiszter bejelentette nagyszabású adó- és járulékreformjának néhány alapelemét, azt ígérte, hogy néhány heten belül a pénzügyminisztérium közzéteszi a reform részleteit is. Azóta semmi sem történt, a pénzügyminisztérium táján süket csend honol.
Ezt a vákuumot használta ki a kormánykoalíció több pártja, hogy bemutassa saját reformelképzeléseit. Először az SaS ismertette saját családtámogatási tervezetét, majd múlt héten a Za ľudí is jelentkezett saját adóreformjával. A dolog pikantériája, hogy a párt fő gazdasági szakértője Tomáš Meravý, ő pedig egyben a pénzügyminiszer tanácsadója is. Ez viszont nem akadályozta abban, hogy olyan javaslatot készítsen, amely alapjaiban különbözik a pénzügyminiszerétől.
A Za ľudí javaslatainak kiindulópontja az, hogy Szlovákia versenyképessége egyre gyengül, ez már a járvány előtti gyengébb gazdasági növekedésben is megmutatkozott. Ezért a javaslatok egyértelműen a vállalkozói szférát célozzák. A központi elem a társasági nyereségadó csökkentése 19 százalékra, és a munkáltatók által fizetett szociális járulékok 1 százalékpontos csökkentése. Ehhez jön még a kutatás-fejlesztés támogatása gyorsított adóleírás segítségével.
Az adócsökkentés költségeit a Za ľudí szakértői 710 millió euróra becsülik, ezt az adókivételek eltörlésével, a dohánytermékek adójának további növelésével és a vagyonadók növelésével ellensúlyoznák.
Igor Matovič javaslatával szemben a Za ľudí tervei túlzottan vállalkozó-központúnak tűnnek, de a javaslat logikája az, hogy a vállalati versenyképesség javulása gyorsabb gazdasági növekedésben, új munkahelyekben és bérnövekedésben fog megmutatkozni, és ezáltal a pozitívumok az átlagpolgároknál is megjelennek. Ez nem alaptalan elképzelés, a 2004-ben lebonyolított adóreform is hozzájárult a gazdasági növekedés dinamizálásához az azt következő években. A világgazdaság azonban sokat változott azóta, és kérdéses, hogy Szlovákia meg tudná-e ismételni a nagyszabású, külföldi zöldmezős beruházások által támogatott gyors gazdasági növekedést. Az viszont tény, hogy jelenleg Szlovákiában a legmagasabb a társasági nyereségadó a közép-európai régióban.
Szakmailag a Za ľudí adóterveinek tehát van értelme, de az igazi kérdés az, hogy van-e elegendő politikai ereje a pártnak, hogy ezekből valamit becsempésszen a pénzügyminisztériumban készülő adóreformba. A vállalkozókat érintő adócsökkentéseket támogathatja a liberális SaS, de az OĽaNO-nál ez jelenleg nem túl valószínű. Ugyanúgy érvényes azonban, hogy Matovičnak is szüksége lesz a koalíciós partnerek támogatására az adóreform elfogadásához. Ennek papírra vetett formáját még a pénzügyminisztériumon kívül senki sem látta, de az SaS és a Za ľudí is jelezte, hol vannak a vörös vonalak, amelyeket nem hajlandók átlépni.
Továbbra is érvényes, hogy a tárgyalási alap a pénzügyminisztérium által kidolgozott adóreform lesz. Reméljük, hogy a részletei mihamarabb nyilvánosságra kerülnek, ugyanis ha már 2022-ben be akarja a kormány vezetni, akkor lassan kezd kicsúszni az időből.
Ennek tükrében a Za ľudí javaslata feleslegesnek tűnhet, de nem teljesen az. Végső soron a koalíciós partnereknek szánt jelzésként lehet értelmezni, mely jól tükrözi a párt várható pozícióját a koalíciós egyeztetésben. Egy sikeres adóreformhoz mindegyik kormánypárt támogatására szükség lesz, ezért az OĽaNO-nak a kisebb koalíciós partnerek elképzeléseit is figyelembe kell vennie.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.