Válsághelyzet

<p>Amikor az orvosok – veszélyeztetve a betegellátást – arra kényszerítették Iveta Radičová kormányát, hogy emelje a bérüket, az akkori ellenzék a felmondó majd betegállományba vonuló fehérköpenyeseket támogatta. Ugyan négy év alatt nem sokat tettek, nagy hangon mondták, hogy az államnak többet kell fizetnie az általa biztosítottak betegellátásáért.</p>

Az ápolónők ugyancsak elégedetlenek voltak a megalázóan alacsony fizetésükkel, ám ők tárgyalóasztalnál érték el céljukat. Elégedettségük, örömük nem tartott sokáig, a kórházak, intézetek, a nővéreket foglalkoztató magánorvosok szerint pénzhiány miatt kénytelenek törvényt sérteni.

Hogy mit tesz majd a sorban 14. egészségügyi miniszter (asszony)? Feltételezhető, hogy a „tűzoltásra” felhasználja az előző kormány 50 milliós tartalékát – legalábbis ezt nyilatkozta Richard Raši, smeres exminiszter.

Igen ám, de ezzel a gondok nem szűnnek meg, egy-két magánkórház kivételével a többi óriási adósságokkal küzd. Azok az állami-egyetemi kórházak is, amelyek Fico kormányzása idején „kölcsönt” kaptak adósságaik törlesztésére, de persze a visszatérítést nem vették komolyan. A végnapjait élő kormány, tervezve a minisztérium hatáskörébe tartozó egyetemi kórházak állami részvénytársasággá alakítását, ugyancsak – részben – rendezték adósságaikat, de mert az átalakítást még a koalíciós pártok sem támogatták, a folyamat megszakadt. A milliók pedig elúsztak. A többi kórház (megyei, non-profit) úgy, mint anno, egy cent segítséget sem kapott. Abból kell gazdálkodniuk, amit az egészségbiztosítóktól kapnak. Többnyire kevesebbet, mint a nagy kórházak. Emlékeztetőül: ezt az igazságtalan döntést akkor hozták, amikor a most kinevezett miniszter asszony az állami egészségbiztosító élén állt. Ezzel az intézkedéssel a kórházak léte került veszélybe, a rossz gazdálkodás miatt az Általános Egészségbiztosító szinte fizetésképtelenné vált. A csőd elkerülését az új vezetés jelentős munkaerő-csökkentéssel és (sajnálatosan) a betegellátáson való takarékossággal hárította.

Jelenleg nem tudni, miként alakul az ágazat sorsa, ha már az egészségbiztosítás nem fedezi a megfelelő betegellátás, a megemelkedett bérek kiadásait, de az adósságok rendezését sem. A pénzhiány miatti válsághelyzetet az egészségügyi miniszternek kell megoldania. Aligha várható, hogy veszi a bátorságot és megszüntet néhány felesleges, egyetemiként drágán működő volt megyei vagy kis kórházat, s megosztva a kiadásokat a szociális ágazattal, esetleg elfekvőkké alakítja, de az sem, hogy a kormány jelentősen megemeli az állam által biztosítottak betegellátási járulékát.

Egy biztos: a válsághelyzet egyhamar nem szűnik meg.

Péterfi Szonya

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?