Vaj Glváč fején

<p>Előbb a Sme napilap, majd a parlament illetékes bizottsága is megszerezte azt a titkos jelentést, amelyből kiderül, hogy az első Fico-kormány idején hogyan bizniszelt a katonai titkosszolgálatnál a két legmagasabb beosztású vezető. A gyanúba keveredett magas rangú tisztségviselőknek nemhogy nem esett bántódásuk, Juraj Šebo és Ľubomír Skuhra még feljebb kapaszkodott.</p>

Előbbi katonai attasé lett a kínai szlovák nagykövetségen, utóbbi pedig a katonai hírszerzés főnökévé lépett elő. Természetesen Martin Glváč védelmi miniszter nevezte ki őket, aki most még azt is bátorkodott kijelentene, ő akkor sem mond le, ha beigazolódnak a két személy ellen felhozott vádak, mert ez az ügy elődeire tartozik. Mintha kinevezése óta nem éppen Glváč viselné a politikai felelősséget mindazért, ami a katonai titkosszolgálatnál történik.

A gond az, hogy az ellenzéki pártok úgy teszik fel a kérdést, vajon tudott-e Glváč Šebo és Skuhra ügyleteiről. A kérdés helyesen úgy hangzik: miniszterként teljesítette-e kötelességét a kinevezések előtt, hogy ilyen fontos személyi kérdésekben megfelelő döntést tudjon hozni. A tények azt mutatják, hogy nem teljesítette. Nem az a lényeges, hogy a miniszter tudott-e a bizniszelésről, hanem az, hogy tudnia kellett volna róla.

A 2012-es áprilisi kormányváltáskor, amikor Iveta Radičová kormányfő megbízott védelmi miniszterként átadta a tárcát, közölte Glváčcsal, hogy „megörököl tőle néhány büntetőjogi feljelentést és eljárást”. Glváčnak nemhogy lehetősége, hanem kutya kötelessége lett volna utánajárni, elődje miért tett feljelentést a magas rangú tisztségviselők ellen. Ha ezt nem tette meg – az az ő baja. Annyit beismert, hogy beiktatása után kezébe került az a belügyminiszternek írt levél, amely a „Katonai Titkosszolgálatnál zajló gyanús machinációkról” szólt. Az alapján is kötelessége lett volna utánajárni, ki és milyen visszaéléseket követett el. Ha ezt nem tette meg – ismét csak az ő baja. Nem az a lényeges, hogy tudott-e arról, milyen gyanúba keveredett Šebo és Skuhra. A lényeg, hogy nemcsak lehetősége volt ennek kiderítésére, hanem az a kötelessége lett volna.

Ugyanúgy, ahogy az egyszerű polgárt a törvény nem ismerete nem mentesíti a felelősségre vonás alól, a minisztert sem mentesíti, ha nem tudja azt, amit funkciójából adódóan kötelessége lenne tudni.

A szerző a Trend hetilap belpolitikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?