Üvegmúlt vagy lemondás?

Nem közeledtek az álláspontok a budapesti parlament előtt fekvő, átvilágítással kapcsolatos kormánypárti és ellenzéki javaslatokat illetően a házelnöknél tartott szerda esti négypárti egyeztetésen.

Nem közeledtek az álláspontok a budapesti parlament előtt fekvő, átvilágítással kapcsolatos kormánypárti és ellenzéki javaslatokat illetően a házelnöknél tartott szerda esti négypárti egyeztetésen.

A megbeszélést követő nyilatkozatokból ugyanakkor kiderült: a kormánypártok is támogatják, hogy felálljon az MDF által javasolt és a Fidesz által is támogatott vizsgálóbizottság a Medgyessy-ügyben.

Az MSZP frakcióvezetője szerint kiderült, hogy nem azonosak a céljaik, az álláspontok nem közeledtek: a Fidesz szerint a problémát csak Medgyessy Péter lemondása oldja meg.

Lendvai ildikó kijelentette: a Fidesz javaslata egy lex Medgyessy, amely kizárólag a választási kudarc felülírására szolgál. Tisztességesebb forma lenne ilyenkor benyújtani egy bizalmatlansági indítványt a miniszterelnökkel szemben, ami tényleg Medgyessy Péterről szólna - fogalmazott.

Megismételte korábbi nyilatkozatát, miszerint a közéleti szereplők múltjának feltárását célzó újonnan elkészülő törvényjavaslat politikai célja és tartalma változatlan marad, de elvégzik a szükséges jogi finomításokat annak érdekében, hogy ne merüljenek fel alkotmányos kifogások.

Elmondása szerint az előterjesztés célja a közéleti szereplők múltjának teljes feltárása, "üvegmúltjának" megteremtése, illetve a választókkal való megismertetése; célja továbbá, hogy elejét vegye mindazon politikai zsarolásnak, ami "csak addig játszható, amíg félhomály van".

Úgy vélte, az új javaslat megoldja azt a problémát, hogy hol helyezzék el az úgynevezett átvilágító bizottságot. Hozzátette: belátták, hogy nem lenne helyes ennek a testületnek a működési feltételeit a Miniszterelnöki Hivatalon keresztül biztosítani, ezért ez a parlament felügyelete alá kerülne.

Lendvai Ildikó közölte, az a javaslat kerül majd a plenáris ülés elé, amelyet az illetékes bizottságok általános vitára alkalmasnak tartanak. Jelezte, nem kaptak választ arra, hogy a koalíciós javaslatok megkapják-e az ellenzék támogatását az előterjesztések gyorsított tárgyalásához.

A Fidesz nem akarja az országot terhelni a kormányfő "politikai és erkölcsi bukásával"

Deutsch Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese rendkívül fontos momentumnak nevezte, hogy "a D-209-es ügyben" a parlament jövő heti szavazása során a szocialista és a szabad demokrata frakció ne akadályozza meg, hogy a vizsgálóbizottság megkezdhesse működését.

A kormányoldal által az ügyben benyújtott indítványok kapcsán úgy vélekedett: azok egyetlen célja az volt, hogy megpróbálják elmaszatolni Medgyessy Péter felelősségét.

Szavai szerint a visszavonást követően nincs akadálya annak, hogy a jövő héten a Ház a Fidesz által benyújtott és az MDF által is támogatott előterjesztést kezdje el tárgyalni a témában. Mint mondta, a parlament polgári oldalának szándéka az, hogy "Medgyessy Péter politikai és erkölcsi bukása ne terhelje tovább a magyar demokráciát", és emellett szembe lehessen nézni a múlttal. A kormánypárti frakciókat ezzel szemben Medgyessy Péter mindenáron való tisztára mosásának szándéka vezeti - tette hozzá.

Az SZDSZ kevesli az ellenzéki törvényjavaslatot

Kuncze Gábor szabad demokrata frakcióvezető jelezte, hogy az ellenzék javaslata a jelenlegi ügynöktörvény módosítására irányul. Hozzátette ugyanakkor, hogy az egyik koalíciós előterjesztés az iratok egyesítéséről és ezzel kapcsolatban egy levéltár létrehozásáról, a másik pedig a közéleti szereplőkre vonatkozó, "különböző titkok" nyilvánosságra hozataláról szól.

Az MDF számára a vizsgálóbizottság a legfontosabb

Dávid Ibolya, az MDF elnöke elmondta, hogy frakciója véleménye szerint a Medgyessy-ügy a kormányfő szigorúan titkos állományú tiszti múltja miatt nem jogalkotási kérdés, a részletek kiderítése egy vizsgálóbizottságra tartozik. A politikus leszögezte, az átvilágítási törvény módosítása kapcsán benyújtott kormányoldali előterjesztéseknél ebben a témában sokkal megalapozottabb javaslatra van szükség. Tizenkét éves demokráciánk alatt még soha nem volt példa arra, hogy miniszterelnök képviselői önálló indítványt nyújtson be - mutatott rá, hozzátéve, hogy egy miniszterelnök mögött egy kabinet áll. Az MDF elnöke elmondta, hogy az egyeztetés során, a kérdés tartalmát illetően egyáltalán nem közeledtek az álláspontok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?