<p>Hova tovább egyértelműnek tűnik, hogy a gazdasági válság nem ért véget, az elmúlt időszak fellendülése csak átmeneti volt, nem a piac, hanem többnyire a gazdaság állami stimulálása hozta magával a növekedést. Az elmúlt napok eseményeit nézve úgy tűnik, a társadalom bizonyos rétegei a „fejlett Európában” sem bírják már idegekkel. Nagy Britanniában, Londonban és a környező városokban fosztogatni kezdtek a vandálok.</p>
Új kor hajnalán?
Az már az első pillanattól kezdve egyértelmű volt, hogy nem éhséglázadásról van szó. Nem az élelmiszerboltokat törték fel, nem alapvető élelmiszereket vittek el, hanem bármit, ami az útjukba, pontosabban a kezük közé akadt. Az eredeti ok, egy férfi rendőrök által történt meggyilkolása amiért az emberek az utcára vonultak, csak mondvacsinált volt. Egyszerűen egy olyan belső feszültség jelent meg a társadalom peremrétegében, melyet az adott pillanatban képtelenek voltak orvosolni. Nem arról van most szó, hogy jogosan, vagy törvénytelenül kezdtek az emberek fosztogatni, hiszen mindenki számára természetes, hogy az egész törvénytelen volt. A kérdés inkább az, vajon mik voltak az okai annak, hogy az eddig rettentően toleráns, multikulturális Angliában újra előtört az agresszió. Többen Margaret Thatchert kezdték emlegetni, mivel a hetvenes-nyolcvanas években a vasladynek kellett igazán utoljára megküzdenie a rendbontókkal. Az angol miniszterelnök akkor ha kellett, a hadsereget vezényelte ki a tüntetők megfékezésére. Most ez szerencsére elmaradt, de a brit miniszterelnök már jelezte, minden egyes fosztogatót felelősségre akarnak majd vonni.
Egyelőre azt próbálják bizonyítani, hogy a mostani tüntetések nem egy bizonyos réteg reakciója a társadalomban és a gazdaságban kialakult helyzetre, hanem egyszerű utcai bűnbandák „csínytevései”. Valószínűbbnek tartom, hogy David Cameronnak sajnos nem lesz igaza. Az angliai események nekünk azt mutatják, hova fajulhat el az elégedetlenkedés. Képzeljük el, hogy ha abban az országban, melyben települései a világon a legjobban vannak bekamerázva, ahol az ember egy utcán nem mehet úgy végig, hogy ne készüljön róla videó felvétel, simán kimennek gyújtogatni, mi történhet majd máshol.
Angliában a multikulturális környezetnek köszönhetően a klasszikus idegengyűlölet nem nagyon létezik. Éppen ezért az elégedetlenkedők a gazdasági jólétet követelik, ennek megoldását várják el az államtól. Ám képzeljük el ezt a helyzetet mondjuk egy közép-európai országban, ahol az egészhez esetleg még egy jó adag rasszizmus is társul.
A gazdasági elemzők szerint az elkövetkező években sok jóra nem számíthatunk, sőt. A társadalmi csoportok elégedetlensége növekedhet, s ha a politikusok nem lesznek képesek ezt előre kezelni, esetleg ellenkezőleg, szítani fogják a tüzet, hamarosan komoly gondokkal kell szembenéznie az öreg kontinensnek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.