Tündöklések, bukások

<p>Miközben javában zajlik a Bašternák-botrány, melynek kimenetelét ebben az országban emberfia még nem ismeri, úgy lehetünk élő adásban tanúi a koalíció legkisebb tagja, a Procházkaféle Sieť szétesésének.&nbsp;</p>

Az egybeesés persze nem véletlen: a krízishelyzet mindig a leggyengébb láncszemet kezdi ki a legkönnyebben. No nem mintha a Sieťnél arról lenne szó, hogy a képviselők egy csoportja a koalícióból való távozást szorgalmazná Kaliňák miatt. Éppen ellenkezőleg: a lázadók egy szusszal biztosították a kormányt határtalan hűségükről. 

Klasszikus hatalmi harc – jó, ez erős, mondjuk inkább úgy: helyezkedés zajlik itt egy önmagát pártnak álcázó, mindennemű értékalapot nélkülöző érdekcsoportosulásban, melynek egyetlen összetartó ereje a hatalom gyors megszerzésének látomása volt. A csúfos választási eredmény és a még csúfosabb koalícióba való betolatás kétségtelenül a párt végét jelenti, ezen már csak egy igazi csoda segíthetne. 

Nem is érdemes több szót fecsérelni a témára, s a történet ezen túl kizárólag abból a szempontból érdekes, milyen hatással lesz az egyébként is súlyos problémákkal küzdő kormánykoalícióra. Úgy tűnik, Ficónak egyelőre nem kell attól tartania, hogy a Sieť szakadása által szavazatokat veszítene a parlamentben, mégis a legrosszabbkor jön abból a szempontból, hogy a koalíció létrejöttének kommunikációs alappillérét, a stabilitást ássa alá. Emlékezzünk csak, mivel érveltek a kormánypártok a koalíció megkötésekor? Hogy egyedül és kizárólag ez a formáció lehet záloga a politikai stabilitásnak, melyre, ugye, olyan nagy szükség van a Kotlebák és Kollárok idejében. Három hónappal a kormányalakítás után elmondhatjuk, ez bizony tévedésnek bizonyult. 

S ki lehet az egész huzavona győztese? Miután a Sieť önként és dalolva kilőtte magát, a Híd pedig folyamatosan végtelen lojalitásáról biztosítja a Smert, marad a negyedik, a mindeddig kiváró, láthatóan taktizáló SNS. Elemzők egybehangzóan vallják, a többi koalíciós párttal ellentétben a nemzetiek profitálhatnának az esetleges előrehozott választásokból. S a párt környezetéből származó információk szerint Andrej Danko már tudatosan készül a miniszterelnöki szerepre. Bár utóbbi értesülés hitelességét nem tudjuk megerősíteni, azt megállapíthatjuk, már csak a közszolgálati tévé körüli vita alapján is, hogy az SNS bizony tudja azt árát. Amely jelen pillanatban határozottan emelkedőben van, s Dankónak elemi érdeke, hogy ez így is maradjon. 

Nem jó hír ez Ficóék számára. Az előző ciklusban egyeduralkodáshoz szokott Smer így több fronton is harcolni kényszerül, és szembesülnie kell azzal is, hogy egyik partnere adott esetben hajlandó a kiugrásra is. Lehet, hogy ez még az eddig remek stratégának bizonyuló Robert Ficón is kifog.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?