Törökországba űz az infláció

rekreáció

Szlovákia régen nem az az ország, ami volt.

És ez már abból a szempontból is leszögezhető, hogy mennyibe kerülnek a hazai rekreációk. Az egész a méregdrága téli kirándulásokkal kezdődött, melyek már az Alpokba szervezett sítúrák árával vetekednek. A Covid után ehhez igazodtak a szlovákiai nyári üdülések is, melyek költségei megközelítik a tengerparti üdülések árát. Az óriási szlovákiai infláció, az alacsony munkanélküliségi arány és a fizetések folyamatos emelkedése azt eredményezi, hogy a szlovákiai polgárok egyre gyakrabban utaznak a tengerhez. Főleg két év hazai szobafogság után.

Míg Szlovákiában az infláció továbbra is viszonylag elfogadható, addig Törökországban romboló jellegűvé vált. A 70%-os áremelkedés következtében a török líra árfolyama összeomlott. Minden, ami török, nagyon olcsó lett. Néhány hotel ára euróban kifejezve akár a harmadával is csökkent. Ezt – a gyenge lírán kívül – az is előidézte, hogy több millió turistát veszítettek Ukrajnából és Oroszországból, amit lehetetlenség lesz pótolni. Nem segít az a tény sem, hogy az előző évhez képest a törökországi kirándulások iránti érdeklődés a háromszorosára nőtt, és az ország a negyedik legnépszerűbb európai desztinációvá vált.

Az utóbbi hónapokban nem csak a tengerparti üdülőhelyek iránti viszonylag nagyobb érdeklődés az egyedüli trend. Az elmúlt évben több szlovákiai polgár életszínvonala emelkedett, akik egyre magasabb standardra, luxuskörnyezetre vágynak. Így aztán megnövekedett a kereslet a drágább helyek iránt. Ez viszont részleges ellentétben áll a populáció többségével, akiket az infláció megfoszt a reális bevételektől. Így aztán a szlovákok nagy része olcsóbb desztinációkra fanyalodik majd – olyanokra, mint Bulgária, Románia, Görögország.

A nyári kirándulást tanácsos minél hamarább megvenni. Az utazási irodák most óvatosabbak voltak a kapacitások megrendelésekor, és a lefoglalt helyek száma jóval kevesebb, mint az előző években. Ez azt jelenti, hogy a last minute ajánlatokból az idén érezhetően kevesebb lesz, vagyis nem biztos, hogy megéri az utolsó pillanatban összehozható üdülésben bízni.

Ugyancsak érvényes, hogy az utazási irodák a kapacitásaikat még tavaly év végén rezerválták, amikor az infláció még jóval alacsonyabb volt, vagyis a külföldi üdülések magasabb árai ebben az évben egyelőre nem mutatkoznak meg teljesen. Az előre le nem foglalt kapacitások azonban máris drágábbak, és az áruk még tovább fog emelkedni. Az olcsóbb kirándulások megvásárlására már nem marad sok idő.

A szerző a Trend főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?