Tömegtüntetések és sztrájk Franciaországban

Tömegtüntetéseken és munkabeszüntetésekkel tiltakoztak csütörtökön Franciaországban a nyugdíjba vonulás feltételeit szigorító, tervezett nyugdíjreform ellen.


Tömegtüntetéseken és munkabeszüntetésekkel tiltakoztak csütörtökön Franciaországban a nyugdíjba vonulás feltételeit szigorító, tervezett nyugdíjreform ellen.


A szakszervezetek adatai szerint 700 ezren, a rendőrség közlése szerint az ország 126 városában összesen 300 ezren vettek részt a tüntetéseken.

A fővárosban, Párizsban 28 ezren (a szakszervezetek szerint 70 ezren) vonultak föl. Körülbelül tízezren tüntettek az ország második legnépesebb településén, Marseille-ben, valamint Bordeaux-ban, Toulouse-ban és Lyonban.

Emellett becslés szerint a munkavállalók negyede vesz részt a péntek reggelig tartó sztrájkokban. A TGV-szuperexpresszek harmada, a belföldi vonatjáratok fele maradt ki, emellett több mint félszáz településen szünetelt a városi tömegközlekedés. Különösen súlyosnak bizonyult Marseille földalatti- és buszközlekedésének a részleges leállása. Párizsban és környékén nem volt fennakadás a tömegközlekedésben.

A kifogásolt nyugdíjreform leglényegesebb tervezett változtatása, hogy a franciák 2012-től 41 évnyi - vagyis a jelenlegi szabályokhoz képest egy évvel hosszabb - járulékfizetés után lennének jogosultak a nyugdíj teljes összegére. A szigorításra a franciák születéskor várható élettartamának emelkedése miatt van szükség - magyarázta Francois Fillon kormányfő. A kormány nem enged az elképzeléseiből - szögezte le. A legnagyobb francia szakszervezet, a CGT bírálta a kabinetet "a párbeszédre való készség hiánya" miatt.

Munkabeszüntetésre szólítottak föl a szakszervezetek az Air France légitársaságnál is. Számos gép késett; a párizsi Orly légikikötőben, Marseille-ben, Toulouse-ban és Nizzában több légi járat kimaradt.

A marseille-i tengeri kikötőben több száz dokkmunkás csatlakozott a tiltakozó megmozduláshoz, és továbbra sem veszik fel a munkát a francia tengeri halászok, akik tíz napja blokád alatt tartanak több kikötőt és olajterminált a magas üzemanyagköltségek miatt. Azt követelik a kormánytól, hogy fagyassza be a dízelolaj árát.

Az elmúlt hetekben a francia közalkalmazottak is tiltakoztak - vasárnap több ezer tanár vonult az utcára -, miután Nicolas Sarkozy elnök bejelentette, a költségvetés szanálása jegyében megszüntetik 23 ezer közalkalmazott - közte 11 200 tanár - állását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?