Több ok vezetett az MKP szakadásához

Pozsony |

<p>Egyszerre több ok is közrejátszott - így személyi ellentétek, csoportérdekek - abban, hogy a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjából (MKP) kivált néhány parlamenti képviselő és bejelentette, hogy Híd néven új pártot alapít.</p>

Egyszerre több ok is közrejátszott - így személyi ellentétek, csoportérdekek - abban, hogy a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjából (MKP) kivált néhány parlamenti képviselő és bejelentette, hogy Híd néven új pártot alapít - véli Petőcz Kálmán független politikai elemző, a somorjai Társadalomtudományi Intézet munkatársa.

Petőcz szerint nehéz egyértelműen és tömören megfogalmazni a kiváltó okot.

"Röviden elmondani nehéz. Szerintem ebben valamilyen módon benne vannak mindazok az okok, amelyek eddig nyilvánosan elhangzottak: tehát személyes ellentétek, lobbiérdekek, csoportérdekek, s minden együtt" - mondta Petőcz abban a beszélgetésben, amelyet az MTI tudósítójával folytatott kedden.

Ugyanakkor leszögezte: "Függetlenül attól, hogy mi volt a kiváltó ok, az egyik oldalt sem menti fel az alól a felelősség alól, hogy a mód, ahogy elváltak, hosszú távon nem szolgálja a szlovákiai demokrácia érdekeit, amiben benne vannak a szlovákiai magyarság érdekei is".

Bugár Béla, az MKP volt elnöke és néhány parlamenti képviselőtársa a közelmúltban jelentette be, hogy kilépnek az MKP-ból és Híd néven új pártot alapítanak, amely a magyarokon kívül szlovákokat is vár soraiba. Lépésüket Bugárék azzal magyarázták, hogy számukra elfogadhatatlan az MKP mai vezetésének politikai stílusa.

A Híd szervezőinek a párt hivatalos bejegyzéséhez 10 ezer támogató aláírást kell szerezniük. A párt programja egyelőre nem ismeretes.

"Én azt tartom tragikusnak, hogy mindenki arra számít, hogy most a szlovákiai magyarság is két táborra oszlik. Elvárják az emberektől, hogy az egyik vagy a másik tábor mögé álljanak. A független értelmiségiek azonban nem hajlandóak, és nem is kívánnak így kiállni az egyik vagy a másik tábor mellett, mert az egészet nem tartják jó megoldásnak" - mondta Petőcz, aki korábban Szlovákia ENSZ-nagykövetének tisztségét is ellátta.

"Amíg csak egy párt létezett, addig a szlovákiai magyarság - bár különböző dolgok felett olykor behunyta a szemét - de végül mégis arra a pártra szavazott. Szerintem most nemcsak a szavazatok megoszlására lehet számítani, de megtörténhet az is, hogy sok szlovákiai magyar egyáltalán nem megy el szavazni, vagy hogy nem fog szavazni egyik magyar pártra sem. Nem tudom, hogy ezt mennyire gondolták végig akár az egyik, akár a másik oldalon. Nem lehet kizárni, hogy sok magyar elfordul a szlovákiai magyar politikától" - fejtette ki a volt diplomata.

Kérdésre válaszolva - milyen esélyt lát a két magyar párt jövőbeni együttműködésére - a független elemző elmondta: az esetleges jövőbeni együttműködés, koalíciókötés kérdésében abból indul ki, amit mindkét oldal eddig deklarált. Az MKP az országos tanács szintjén deklarálta, hogy nem kíván együttműködni a Híddal. Utóbbi ugyan ezt nem mondta ki, de a kiválás módja, körülményei gyakorlatilag ebbe az irányba mutatnak. "Nyilvánvaló, hogy ma nehéz megjósolni, milyen változások állnak be ezekben az álláspontokban a jövőben" - jegyezte meg Petőcz.

Borúlátóan nyilatkozott arra a felvetésre, hogy Bugár Béla nem zárta ki a jövőbeni választási koalíciót, s utalt arra, hogy ha 1998-ban, az MKP megalakulásakor az akkori három magyar párt (Együttélés, Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom, Magyar Polgári Párt), akkor most két párt is meg fog tudni egyezni. Petőcz úgy véli, 1998-ban más volt a helyzet, mint ma, s a magyar pártok egyesítése ráadásul nyomás alatt és csak a harmadik nekifutásra sikerült annak idején.

A szlovákok bekapcsolása a Hídba, ahogy azt Bugárék jelezték, Petőcz szerint nem lesz könnyű. Úgy látja, hogy "nagy neveket" nehezen tudnak majd megszólítani, de regionális szintén lát esélyt erre.

"Az indulás (a Hídé) - véli Petőcz - nagyon felemás volt. Magyar-szlovák pártként deklarálták magukat, de a megalakulás kezdetén nincs szlovák a szervezők között. Elképzelhetőnek tartom azonban, hogy regionális szinten, regionális szlovák politikusok, befolyásos vezetők esetleg belépnek majd a pártba. Nem hiszem azonban, hogy nagy neveket be tudnának vonni" - mondta az MTI tudósítójának a független elemző.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?