Az SNS által jelölt Martina Šimkovičová kulturális miniszter menesztését szorgalmazó petíciót többen támogatják, mint ahányan a szeptemberi választáson az SNS-re adták a voskukat: Andrej Danko pártja akkor 166 995 szavazatot kapott
Szuperhősök figyelmébe
Németh Ilona, hazánk egyik legjelentősebb kortárs képzőművésze elindított egy petíciót, amelyben lemondásra szólítja fel Martina Šimkovičová kulturális minisztert. Elmondom, miért írtam alá.
De előtte még beszéljünk a számokról. A petíciót egy hét alatt 166 ezren írták alá, amikor ezeket a sorokat gépelem, azaz kedd délben 167 943-nál tart a számláló. Vajon mi lesz, ha meg sem áll 200 ezerig? Gyanítom, hogy semmi.
Mert hiszen a miniszter asszony amennyire járatlan a kultúra területén, legalább ugyanennyire öntelt nő, akinek szilárd, megingathatatlan véleménye van a világról. Ráadásul biztos benne, hogy a lehető legjobb helyen ül ahhoz, hogy segítsen kirángatni a szlovák nemzetet a kulturális kátyúból. Első fontos nyilatkozata valami olyasmi volt, hogy a nemzeti kultúra szlovák nyelvű, ezért legyetek szívesek szlovák szerzők műveit előadni, művészkéim, és tiszteljétek a szlovák hagyományokat, ne modernkedjetek nekem itten!
Ez az ország bizony sok szempontból eltévelyedett – vallja az SNS, amely párt alig több mint 5 százalékot szerzett a választáson, mégis lehetőséget kapott a kulturális tárca betöltésére. És be is töltötte oda ezt a viccekből kipattant nőt (elnézést az alpáriságért, de itt és most talán a helyén van), aki négy hónappal ezelőtt még az egyik kereskedelmi tévécsatornán olvasott fel súgógépről. Ez a nő szerintem nem fog lemondani magától, a kormányfőnek kellene őt visszahívnia. Kérdés, hogy Robert Ficót érdekli-e annyira a kultúra, hogy egyáltalán felvegye a telefont ez ügyben. (A válasz már benne szomorkodik a kérdésben).
Önök most nyilván azt kérdezik, hogy ha ennyire pesszimista vagyok az eredményt illetően, akkor miért írtam alá a petíciót. Hát azért, amiért a szuperhős is visszacsap utolsó erejéből, a halál küszöbén – aztán lesz, ami lesz – ez már a forgatókönyvírón múlik. De ahogy a moziban is mindenki elvárja, hogy csapjon vissza, mert a nézők igazságérzete megkívánja ezt, szerintem is ez a normális döntés. Az elmúlt hónapokban ugyanis világossá vált, hogy ez a nyíltan homofób, mindenfajta koncepció nélkül „dolgozó” nő nem irányíthatja a kulturális tárcát.
És ez esetben nem az a gond, hogy Šimkovičovának vélhetően fogalma sincs, ki volt Goethe, hogy nem látott még operát vagy Shakespeare-drámát, hogy hidegen hagyja Beethoven, Miles Davis, a Tool zenekar, Fellini vagy Chagall, inkább a divatbemutatók kötik le a figyelmét. Az sem érdekes, hogy főleg a közösségi oldalakon kommunikál, mert hiszen ma ott lehet elérni a legnagyobb közönséget. Viszont egy miniszter nem tehet fel olyan eldöntendő kérdést (még viccből sem), hogy Ön szerint a műemlékvédelmet támogassuk inkább, vagy az LMBTQ-egyesületeket.
Kisebbségellenes beszólásai miatt egyébként már rég nem lenne miniszter abban az országban, ahol lakik – Ausztriában. Ezek a kijelentések, amellett, hogy primitívek és vérlázítóak, vélhetően törvénybe is ütköznek. Nálunk azonban hónapokig csendes türelem, illetve néma megrökönyödés övezte Šimkovičová ténykedését, ami azért is érdekes, mert a kulturális szféra általában gyorsan reagál a jogtiprásokra.
Büszke vagyok rá, hogy egy magyar művész fogalmazta meg ezt a nyílt levelet és petíciót. Egy olyan művész, akinek munkásságát legalább harminc éve rajongva követem. Ne hagyjuk magunkat! Hiszen szuperhősök vagyunk! Ez a cicababa nekem is tehet egy szívességet!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.