Szoci elit és elit szoci

Ma eldől, ki lesz Magyarország miniszterelnöke. Az MSZP kongresszusa zárt ajtók mögött két jelölt közül választ. Medgyessy Péter amatőr és rapid módon bukott bele egy piti ügybe, ami azt jelzi, alkalmatlan volt a feladatra.

Ma eldől, ki lesz Magyarország miniszterelnöke. Az MSZP kongresszusa zárt ajtók mögött két jelölt közül választ. Medgyessy Péter amatőr és rapid módon bukott bele egy piti ügybe, ami azt jelzi, alkalmatlan volt a feladatra. A kérdés most az új miniszterelnök személyén kívül az, mit hagyott hátra Medgyessy, s mire lesz elég az elkövetkező két év. Kiss Péter és Gyurcsány Ferenc a két jelölt. Leegyszerűsítve: az első az elnökségé, a második önjelöltként a megyék többségéé. Kiss Péter szürke figura, ahogy az egyik magyar kommentáríró fogalmazott, csupán az szól mellette, hogy nem szól ellene semmi. A Medgyessy-féle langyos politika elkötelezettje, sőt kancelláriaminiszterként egyik alakítója. Kiss Péter mögött a rendszerváltás óta kialakult szocialista elit áll, ami az átlag magyar szoci szemében negatív; pontosan ezért lázadtak fel a helyi szervezetek, mert a vezetés őt diktálta lefelé. Márpedig nekik elegük van az elitizmusból. Nem mintha Gyurcsány Ferenc nem tartozna az elithez, de nem a szocikéhoz, azok inkább a kívülről jött riválist látják benne. Gyurcsány a gazdasági elithez tartozik, a gazdagság pedig nem egészen jó antré a volt kommunista blokkban a politikában, akár tisztán jött a vagyon, akár nem. Gyurcsánynak ez a legnagyobb hátránya. Kisst a baloldal még baloldalibb tömörülése támogatja (lévén, Kiss az elnökük), Gyurcsányt a párton belüli rendszerváltást sürgető pragmatikusok, a fiatalok és az elfeledettek. Kiss megrögzött baloldali politikát ígér, Gyurcsány egyfajta szociáldemokráciát. A gazdasági szakemberek szerint az előző két kormány osztogató politikája majdnem a csőd szélére sodorta az országot, ezután egy újabb osztogatás életveszélyes lehet Magyarországra nézve. Főleg az egy év múlva megkezdődő választási kampány fényében: ilyen időszakban Budapesten csodákat ígérő licitbe hajszolják egymást a pártok. A hatalomra kerülők pedig „az első száz nap programja” címszó alatt osztogatnak is, noha nincs miből. Medgyessyék ezzel elpackázták azt a lehetőséget, hogy az utolsó két évben osszanak, ahogy ezt normális országokban teszik. A kiegészítő ezerforintosok ellenére az MSZP rengeteget veszített népszerűségéből, s jelenleg úgy néz ki, nem is tudja megnyerni a 2006-os választást. Hiába mondják most a szocik, hogy nem két évre, hanem hatra választanak miniszterelnököt. Kiss Péterrel választást nem lehet nyerni, karizmája mint egy jóllakott egéré. Gyurcsány reményteljesebbnek tűnik: ismeretlen, de sikerorientált az imázsa, energikus, nem ígérget fölöslegesen, reformokat helyez kilátásba. Ha az MSZP még hisz abban, hogy komolyan harcba száll az Orbán Viktor uralta Fidesszel, Gyurcsányt választja. Ha nem, Kissel vág neki 2006-nak, hogy 2010-re termeljen ki győztes jelöltet, akit lehet, Gyurcsánynak hívnak majd.

(Lábjegyzet: Gyurcsány pár hónapja közzétett megújhodási programjában külön kiemelte a határon túli magyarokkal való törődés fontosságát.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?