<p>A víz, a villany és az energia árának erőteljes kordában tartása, a minimálbér folyamatos emelése, a vizitdíj eltörlése, az élelmiszer minőségének szigorú ellenőrzése, a jól keresők adóterheinek növelése – ez nem múltidézés, a Smer 2006-os és 2012-es választási programjának zanzásított változata, hanem az október 25-re és 26-ra meghirdetett csehországi előrehozott parlamenti választásokra gyúró favorit, a Cseh Szociáldemokrata Párt (ČSSD) programjának kivonata.</p>
Szlovák minta Prágában
A szociáldemokraták mintha csak lemásolták volna szlovák testvérpártjuk, a Smer koncepcióját és a jól keresők, a magas profitot elkönyvelő társaságok erőteljesebb megadóztatásával indulnak harcba. A cseh és a szlovák események közötti párhuzam az ellenzékre is vonatkozik. Petr Nečas exminiszterelnök botrányos bukása, szerelmi ügyének kiteregetése, pártjának, az ODS-nek maffiagyanús ügyletei külön-külön is mélyütést jelentenek a jobboldal számára. Nálunk a Radičová-kormány szerfelett bonyolult koalíciós kormányzásának torzsalkodásai küldték padlóra a jobboldal reprezentánsait.
Bohuslav Sobotka, a szociáldemokraták elnöke közölte, a magas keresetű személyek jövedelemadójának kulcsát akár 29%-ra is emelnék, a társaságok adókulcsa szintén felfelé kúszna, a párt hitvallása szerint monopolhelyzetben levő társaságok (bankok, távközlési és energetikai cégek) adókulcsa 30%-ra ugorhatna. Ez bizony felér az itteni ágazati adók terhével. A minimálbért a választási ciklus végéig 12 ezer koronára (480 euró) emelnék, miközben napjainkban a cseheknél ez alacsonyabb mint a 337 eurós szlovák. Ezek merész elképzelések egy olyan országban, amelynek gazdasága másfél éven át recesszióban volt, ráadásul most is settenkedve, alig észrevehetően növekszik. A nagyobb adóteher, az intenzív bér- és nyugdíjfejlesztés nem jó hír a cseheknél munkát vállaló, legalább 100 ezer szlovákiai polgár számára, mivel garantáltan nem járul hozzá az állások számának megtartásához.
A cseh és a szlovák párhuzam egy ponton azonban megbicsaklik, ez pedig a kormány és a köztársasági elnök közötti együttműködés területe. Míg nálunk Ivan Gašparovič szinte Robert Fico tenyeréből eszik, addig a cseheknél a két dudás egy csárdában szindróma jelei mutatkoznak. A szociáldemokraták soraiból kiebrudalt, vidéki magányában sokáig merengő és kedélyesen iddogáló Miloš Zeman politikai keljfeljancsiként talpra állt, és idén megnyerte a cseh államfőválasztást. Látszólag úgy tűnik, nincs is kellemesebb, mint egy változatlanul szociáldemokrata gondolkodású köztársasági elnök és a várhatóan győztes ČSSD közötti együttműködés. Ám nincs így, mivel Zeman időközben elszabadult hajóágyúként az elnöki rendszer bevezetése felé próbálja elmozdítani nyugati szomszédunk politikai rendszerét, és némi bosszúvággyal fűszerezve korábbi anyapártja dolgaiba is rendre beleszól. Ezért a ČSSD máris jelezte, módosítani szeretné az alkotmányt, „hogy ne mozduljon el autoritatív irányba a kormányzás Csehországban” – fogalmazott szombaton Sobotka. Az októberi vokscsata után reménykedjünk, a cseh és a szlovák szocdemek nem fognak egymással versengeni a megalapozatlan jóléti intézkedések és adóemelések bevezetése terén. Mert a túlbuzgó balos lépések garantáltan balul sülnek el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.