Szavazz a kormányra és ehetsz – a venezuelai szociális program

Venezuela Dél-Amerika leg-gazdagabb országa volt, s a világ legnagyobb olajtartalé-kaival van megáldva.

Venezuela Dél-Amerika leg-gazdagabb országa volt, s a világ legnagyobb olajtartalé-kaival van megáldva. Mégis mindennaposak a bolti fosz-togatások, az élelmiszer-ellá-tás szinte megszűnt.

A hadsereg őrzi a szupermarketeket, könnygázt vet be, csaknem minden nap vannak halottai az élelemhiány miatt kirobbanó zendüléseknek. Az infláció elszabadult, ha lenne élelmiszer, akkor sem tudnák megvenni az emberek, mert ezerszeresére nőttek az árak.

Az internetre felkerült egy videó, amelyen éhes férfiak betörnek egy magángazdaság legelőjére, és üldözőbe vesznek egy tehenet, botokkal próbálják leteríteni.

2616%-os infláció

A magánkézben lévő szupermarketeknek megparancsolta az állam az árcsökkentést, ugyanis 2017-ben az infláció 2616 százalék volt, a világon a legmagasabb, miközben az 50 százalék fölötti pénzromlás már hiperinflációt jelent. A Nemzetközi Valutaalap 2350 százalékos inflációt vár az idei évre. A kormány már több mint két éve nem hoz nyilvánosságra adatokat az inflációról, és a magánvállalatokat teszi felelőssé, mondván, szabotázzsal nehezítik a helyzetet.

Már csak 20 dollár egy vaj

A kormány kötelező árcsökkentést írt elő az üzletláncoknak, így vajat mintegy 20 dollárnyi bolivarért lehet kapni (ha van), a korábbi 35 dollár helyett. Az árak csökkentéséről szóló hírek hallatára az üzletek előtt tömegek verődtek össze, katonák ellenőrizték a boltok bejáratát, és csak tízes csoportokban engedték be az embereket.

Viszont a pénzromlás annyira felgyorsult, hogy az egész havi bér alig néhány eurónyi összegnek felel meg. Caracas lőporos hordóhoz hasonlít, de az ország a bolivar leértékelése miatt nem képes behozatalra.

Élelem szavazatért

Ahhoz, hogy valaki a néhol még mindig létező, erősen szubvencionált élelmiszercsomaghoz (olaj, rizs, tonhal, tejpor, liszt) jusson, igényelnie kell A haza igazolványát (Carnet de la Patria), s ki kell nyilvánítania, hogy támogatja a kormányt. Az ellenzék szerint a 2017-es helyhatósági választásokon ezeken az igazolványokon keresztül is ellenőrizték, hogy a voksoló valóban a szocialistákra adta-e szavazatát. Leonardo Padrón író, Maduro bírálója azt mondja, a szavazatok ellenében megváltják az embereket az éhezéstől.

Ezen kívül Maduro petrónak elkeresztelt álvalutával (kriptovalutával) akarja kiszabadítani az országot az infláció szorításából. A valuta életképességét az olajtartalékok révén kell biztosítani, s ily módon megkísérelni, hogy a behozatalt könnyebben fedezhessék. Szakértők szerint a terv aligha lesz sikeres, mert mi van, ha a petrót senki sem fogadja el.

Maduro azonban a politikai túlélés művésze, populista, aki a kubai Castro testvérekhez hasonlóan megértette, miként kell propagálni Dávid harcát Góliáttal, azaz az Egyesült Államokkal. Donald Trump kormányzata Maduróval és több tucat hívével szemben szankciókat rendelt el, számlákat fagyasztott be, mert feltehetően részt vesznek a kokainkereskedelemben.

Menekülő ellenzék

Venezuela számára a 2017-es év fekete év volt: hónapokig tartó tiltakozások, utcai csaták, könnygázfelhőben úszó főváros, több mint 120 halott, több ezer letartóztatott. Akik nem értenek egyet Maduróval, külföldre menekülnek vagy börtönben ülnek. Az ellenzéki remények egyik hordozója, a 31 éves Freddy Guevara a chilei követség „foglya”.

Az ellenzék által bojkottált választás után Maduro hozzá lojális népi gyűlést állított fel, amely kubai mintát követ, és megfosztotta az ellenzéki többségű parlamentet minden hatalmától.

Maduro a „gazdasági háborút” és az alacsony olajárat tartja felelősnek a nyomorúságos helyzetért, ám inkább a rossz gazdálkodást, az olaj mindenhatóságát és a korrupciót kellene okolni. Vannak jelek, hogy a katonák és a szocialisták még az élelmiszerelosztás rendszerén is gazdagodnak: élelmiszercsomagokat „térítenek el”, majd többszörös áron a virágzó feketepiacon értékesítik őket. Közben fegyveresek motorkerékpárokon szá-guldozva keltenek félelmet Maduro ellenfeleinek körében. Ricardo Hausmann volt tervezésügyi miniszter, a Harvard Egyetem professzora szerint az éhezők száma erősen megnövekedett, ráadásul naponta 350 ezer hordóval kevesebb olajat termel ki az ország, mint májusban. Hausmann nem zárja ki a katonai intervenciót sem, a forgatókönyv így festene: a továbbra is ülésező, de hatalmától megfosztott parlament az ellenzéki többség szavazataival megfosztaná hatalmától Madurót, átmeneti kormány jönne létre, amelyet a szocialisták természetesen nem ismernének el. A zendülők katonai segítségért a külföldhöz fordulnának. Ám az egészet csaknem az összes szakértő a venezuelai hadsereg nagysága és ereje miatt rossz ötletnek tartja: az országot öldöklés fenyegetné. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?