<p>Pezsgőt is bonthatna a szlovák társadalom, pedig a görög válságkezelés kapcsán kirobbantott vitákat és az eurómentőöv miatti hangulatokat inkább negatívumként értékelik a választók. Pedig a demokrácia nagy ünnepe is lehetne a mentőövvita. Végre valahára VALAMIRŐL vitatkozik a politikai osztály, és akármennyire tűnjön is patthelyzetnek a koalíció jelenlegi állása, alapvetésekről, további irányokról, utakról folyik a vita.</p>
Sulíkot az Unióba!
Urambocsá: a vita a szlovák társadalom karakteréről folyik, s mint minden ilyen jellegű eszmecsere, ez is a polgárok alapvető értékeit befolyásoló téma. Ezért hát akár büszkék is lehetnénk Richard Sulíkra, aki nem tett szalvétát a szája elé és nevén nevezte a gyermeket: a szocializmus nagyméretű újraépítése zajlik itt az euróövezet úgymond megmentése ürügyén. Pedig semmi sem mentené jobban az eurót és az övezetet, mint a tiszta játékszabályok, azok betartása. A dollárt is temették már sokszor a történelem során, mégis referenciavaluta maradt a világ nagy bizniszeinek legjelentősebb ágazataiban. Richard Sulík Németországban adott és itthon csak megerősített nyilatkozataiban világosan elmondja: a rossz adósnak újabb hitelt adunk, ezzel saját ratingünket veszélyeztetjük, és középtávon akár megoldhatatlan pénzügyi gondok elé állítjuk az országot.
Ez igaz.
Mint ahogyan az is igaz, hogy Szlovákia ratingértékelése egy esetleges vétó után két nappal a béka bizonyos testrésze alatt lesz, elfordulnak tőle a régió gazdaságilag erős országai és a szlovák GDP-ről kiderül, ami most még nem is annyira nyilvános evidencia: GDP-je egy NewYork-beli járásét sem éri el. A kis nemzetnek lehet nagy igaza, csak úgy járhat, mint a Trabant sofőrje a főúton, ha nem akarja észrevenni, hogy a mellékútról érkező húsztonnás kamionnak esze ágában sincs fékezni. A krematóriumban már valószínűleg kicsi az értéke annak az információnak, hogy a Trabi-sofőrnek igaza volt.
A mentőöv körüli hisztéria ennyi és nem több. Egy ötmilliós ország lesz szíves tudomásul venni, hogy amikor milliárdos tételekről van szó, akkor tízszer ekkora gazdaságok is behúzzák a behúznivalót, és igyekeznek kompromisszumot kötni. Gondoljuk, Mikloš, Radičová vagy Dzurinda és Bugár ezt sejtik, Sulík meg játssza a „Két kiskecske a hídon” című mesét, ezúttal – sajnos – nem az ország javára.
Sulík véleményének, hozzáállásának, keményfejűségének van érvényesülési tere. Tehát a jelen koalíciós problémának megoldása: házelnökünket és az SaS alapítóját rettentő sebességgel importálni kell vagy az Európai Bizottságba, vagy az Európai Jegybankba. Most azonnal, mert a németek, franciák igenis kíváncsiak a véleményére, mint azt a német interjú igazolta. A szocializmus elleni aktív fellépés esetleges sikere után egy teljes monetáris zóna lenne hálás neki. A vétóért csak hálátlanság járhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.