Stratégiai lopás a feneketlen zsákból

<p>Valamikor újságírói pályám hajnalán rovatvezetőm elküldött egy sajtótájékoztatóra a védelmi minisztériumba, ahol egyebek mellett a tárca Trencséni Légijármű-javító Vállalatáról is szó volt. A sajtótájékoztatón megdöbbentő dologról számoltak be: a hivatalos könyvelés szerint az állami cég nyeresége 84,7 millió korona volt, ám amikor az újonnan kinevezett igazgató külső céggel elvégeztetett egy független könyvvizsgálatot, kiderült, hogy a cégnek nem nyeresége van, hanem vesztesége, mégpedig 151 millió korona.&nbsp;</p>

Még az uborkaszezonban sem venném a bátorságot, hogy a kedves olvasót évtizedes hírekkel nyomasszam, ha a kormány nem a tegnapi ülésén döntött volna úgy, végre lemond két feneketlen zsákról. De már megint hogyan... Hogy tisztá(bba)n lássuk a helyzetet: a védelmi minisztériumból hajlamosak vagyunk általában csak a katonákat észrevenni, pedig a tárcának kismillió intézménye van. Olyan költségvetési szervek, mint a civil ésszel felérhetetlen Védelmi Standardizációs, Kodifikációs, és Állami Minőségellenőrző Intézet, a katonai oktatási intézmények; állami vállalatok, mint az Állami Erdészethez hasonlatos gazdálkodást folytató, leginkább az elnöki vadászatok kapcsán elhíresült Katonai Erdészet; illetve hat részvénytársaság. Ezek közül három üdülő, a maradék három viszont egykor komoly hadiüzem: a több halálos áldozatot követelő ipari baleset kapcsán szomorú hírnévre szert tett nyitranováki Katonai Javító Vállalat, a már említett Trencséni Légijármű-javító Vállalat, és a szintén trencséni Katonai Javító Vállalat.  Mind a három hadiüzem veszteséges, persze, azt is látnunk kell, hogy nem a jelenlegi, 13 ezer fős hadseregre lettek méretezve, hanem csak úgy itt maradtak a néphadsereg idejéből. Az nyilvánvaló, hogy egy ekkora hadsereg részben élettartamán túl levő hadieszközei nem tudnak elegendő munkát biztosítani ennyi hadiüzemnek, különösen igaz ez a légijármű-javítóra, amikor a szlovák légierő hovatovább már csak jelképes. Valamit tehát tenni kell, és a megoldás biztosan nem a nagyobb hadsereg lesz, hanem a civil területek kiszolgálása. Ezt azonban a vállalatok menedzsmentje a rendszerváltás óta nem tudta bevonzani. A kormány most jutott el oda, hogy kimondja, nem hajlandó már tovább tömni pénzzel ezeket a feneketlen zsákokat, hanem stratégiai befektető keres, az állam tulajdonrészét megtartva. De akárhogy is, az, hogy állami vállalatokat húsz évre bérbe adnak, legalábbis burkolt privatizációnak tűnhet, ami pedig ellentétes a kormányfő nyilatkozataival. A megoldás nyilván az lenne, ha a vállalatok élén a választási ciklusokkal együtt cserélődő politikai jelöltek nem szétlopni igyekeznének ezeket a stratégiai vállalatokat, hanem normálisan vezetne. Erre azonban pillanatnyilag szemernyi esély sem mutatkozik.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?