Stabilitás és alkukényszer

<p>E sorok írásakor változatlanul nem tudjuk, túléli-e a Radičová-kormány október 11-ét és az euróvédőfallal kapcsolatos szavazást.<br /> Richard Sulík és az általa vezetett SaS makacsul kitart az intézkedés leszavazása mellett, miközben a maradék három koalíciós partner álláspontja ezzel ellenkező.</p>

Ráadásul miközben az SDKÚ, a KDH és Híd a kérdést egyre inkább a kormányzás jövőjének erőpróbájaként próbálják beállítani, az SaS elutasítja ezt az olvasatot és különösen azt, hogy az euróvédőfalat a miniszterelnökkel szembeni bizalmi szavazással kössék össze.

Az is jelentős eltérés, hogy míg Sulík az intézkedés elfogadásának kérdését igyekszik binárisként bemutatni (vagy lesz védőfal, vagy nem), addig a többiek látnak mozgásteret az álláspontok közelítésére, egyebek között az euróvédőfalon keresztül adott kölcsönök nagyobb ellenőrizhetőségének biztosítása által.

A sajtó előszeretettel használja az események leírására a „kormányválság” kifejezést – bár ezt a szóhasználatot továbbgondolva, a Radičová-kormány a különböző ügyek és belső konfliktusok miatt gyakorlatilag megalakulása óta válságban van. Az eddigi akadályokat a négypárti koalíciónak sikerült leküzdenie – rugalmassággal, alkufolyamatok révén. A legnagyobb valószínűséggel ez az ügy sem ér véget másként. Ha mégis, az azt jelentené, hogy a pártok (vagy az egyik párt) rugalmatlanná váltak – akkor viszont az euróvédőfaltól függetlenül sincs értelme a további közös kormányzásnak.

Az elmúlt egy év szlovákiai eseményei ízelítőt adtak abból, milyen a többpólusú, többé-kevésbé egyenrangú felek közötti koalíciós kormányzás, ha működik. A folyamatos feszültség, az alkukényszer és az intenzív, nemegyszer nyilvános vita átgondolt, patikamérlegen kiszámított törvényeket szül, egyfajta érési folyamat eredményeként. A kialkudott megoldások egyszerre több, gyakran egymással szinte ellentétes érdeknek próbálnak megfelelni.

Hogy a konszenzuális döntésnek milyen alternatívái vannak, azt 2011 orbáni Magyarországa nagyon jól szemlélteti. A gyakorlatilag ellenőrzés nélküli, egypárti kormányzás által produkált törvények önkényesek, nem alakulhat ki róluk társadalmi vita (maximum utólag) és gyakran futószalagszerű sebességgel készülnek. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Fidesz által létrehozott minden törvény rossz – korántsem. De vélhetően jobb lenne a helyzet, ha a frakciónak legalább valakivel kompromisszumra kellene jutnia, fékezve a pártelnök víziója által vezérelt kormányzást.

Ahogy Robert Fico folyamatosan a kormány impotenciájára célozgat, úgy Orbán Viktor is a hatékonyság címén tervezi csökkenteni a parlament létszámát, gyengítve annak arányosságát, célzottan kiszorítva a kisebb pártokat. A populista ígéret, mely szerint az egypárti kormányzás hatékonyabb, mint bármi más, azonban kétes alapokon nyugszik. Együttműködni majdnem mindig nehezebb, mint magányosan dolgozni. Azonban éppen a partnerek közti kooperáció az az ellenőrző mechanizmus, amely esélyt ad a legnagyobb túlkapások elkerülésére. A döntéshozatal instabilitása paradox módon gyakran épp a meghozott döntéseket teszi stabilabbá.

Ravasz Ábel; a szerző a Publicus Slovensko vezető elemzője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?