Slota bábjai

<p>A rendszerváltás óta nem történt ilyesmi &ndash; kommentálta az egyik lap azt a hírt, hogy az első Ficokormány két minisztere bíróság elé kerülhet. Egy másik lap szinte ugyanígy lelkendezett: &bdquo;Szlovákia történetében példa nélküli döntés&rdquo;.</p>

Egyesek már arról ábrándoznak, hogy alapvető fordulat következik be a korrupt politikusok elleni igazságszolgáltatási eljárásokban. Természetesen szükség lenne egy ilyen fordulatra, de őrizzük meg józanságunkat. Először is csupán vádemelési javaslatról (!) beszélünk, amit az üggyel megbízott rendőrnyomozó dolgozott ki. Tehát vagy lesz vádemelés, vagy nem – attól függően, mit kezd a javaslattal a speciális ügyészség ügyésze. Aki emlékszik rá, hogy hány ügy akadt már el itt, nem kezelheti tényként, csupán óhajként azt, hogy két volt minisztert és három minisztériumi hivatalnokot „bíróság elé állítanak a faliújságtenderes ügyben”. Rendkívül széles és gazdag az a skála, amiből az ügyész válogathat, hogy visszadobja a nyomozónak az aktát. Mint ahogy ez már nem egyszer megtörtént. Elég visszaemlékezni arra, hogyan járt el 2011-ben Ladislav Tichý akkori helyettes főügyész.

Tichý több hónapos komoly fejtörés után arra jutott, hogy a főügyészség nem kéri a parlamenttől, hogy függessze fel Igor Štefanov exminiszter, akkori parlamenti képviselő mentelmi jogát. Indoklásában azt írta, a vádemelési javaslatból „hiányoznak a bizonyítékok, amelyek igazolnák, hogy az ügylettel meg akart gazdagodni vagy szándékosan meg akart károsítani valakit”.

A rendőrségnek ezért meg kellett várnia, amíg letelik az akkori parlamenti ciklus és Štefanov elveszíti mentelmi jogát. Mint minden ilyen esetben, a speciális ügyész akkor is azt mantrázta, hogy nem került sor bűncselekményre, mert hiányzik a bűncselekmény elkövetésének szubjektív oldala.

De ha a speciális ügyész mégsem ötlene ki semmi ilyesmit, hanem vádat emelne, még az sem jelentené, hogy az ügyben érintett korrupt politikusok mindannyian bíróság elé állnak. Mondjuk meg őszintén: Marián Janušek és Igor Štefanov nem volt politikus. Csupán az SNS elnökének, Ján Slotának a bábujai voltak.

A két miniszter és a beosztottaik csak szépen végrehajtották, amit Slota akart tőlük, de nem ők voltak azok, akik kitervelték az uniós alapok „nemzeti felhasználását”. És nem ők gazdagodtak meg rajta a legjobban. A faliújságbotrány kirobbanása után, amikor a Smer az SNS-szel és a HZDS-szel kormányzott, Vladimír Mečiar az STV-ben azt nyilatkozta, „ezekből az uniós pénzekből Ján Slota nyugodtan kifizetheti a 2010-es kampány költségeit, de még a 2014-eset is”. Az SNS mostani elnöke, Anton Danko a múlt héten kijelentette, „hogy a korábbi botrányokból a pártnak egyetlen euró se jutott”. Ha a pártnak nem jutott, akkor annál van a pénz, aki egyáltalán nem szerepel a gyanúsítottak között.

A szerző a Trend kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?