Sikeres projekt

Megalakulása óta nem hallottunk annyit a Selye János Egyetemről, mint az utóbbi hetekben, amikor a rektorválasztás körül zajló vita kiszivárgott az egyébként jól elszigetelt akadémiai falak közül.

Megalakulása óta nem hallottunk annyit a Selye János Egyetemről, mint az utóbbi hetekben, amikor a rektorválasztás körül zajló vita kiszivárgott az egyébként jól elszigetelt akadémiai falak közül.

Mi is történik valójában? Azzal kezdődött a történet, hogy az akadémiai szenátus május 21-re meghirdette a rektorválasztást. Ebben nem lenne semmi rendkívüli, ha a rektor mandátuma nem 2009. január 31-én járna le. Azonnal feltűnik a jelentős, 9 hónapos rezerva, amellyel az új vezető kiválasztása megtörtént, amit egyébként semmilyen objektív ok nem indokolt. Kivéve egyet. Az egyetem környezetéből származó értesülések szerint a szenátusban a jelenlegi rektor támogatói vannak túlsúlyban, ami azonban már kevésbé mondható el az intézmény egészéről. A szenátus mandátuma ez év szeptemberében lejár, így az új rektor megválasztása a rendes menet szerint már az új szenátus feladata lett volna. A rektorválasztás előrehozása tehát a jelenlegi intézményvezető esélyeit növelte.

A dolgok azonban kicsit másként alakultak. Albert Sándornak ugyanis akadt kihívója, aki még a jelenlegi felállásban is több szavazatot szerzett. De nem eleget ahhoz, hogy meg is szerezze a rektori tisztséget. Legalábbis ez jött át a május 21-i választás után. Másként látja azonban a helyzetet a több voksot begyűjtött jelölt, Tóth János. Ő arra hivatkozik, hogy a szenátus nem teljes létszámban működik – 1 tag hiányzik –, így a szavazatok többségét is az aktuális taglétszámból kell kiszámítani, aminek alapján ő megszerezte a megválasztáshoz szükséges többséget. Hasonló álláspontra helyezkedett az ilyen ügyekben eljárni hivatott választási bizottság is. Merőben másként látja a helyzetet a szenátus elnöke, aki szerint nem választották meg az új rektort. A történet nem is lenne kerek, ha nem szólal meg az MKP, amely, bár „nem óhajt beleavatkozni a rektorválasztás folyamatá?ba”, új választás kiírását támogatja. Valószínűleg azért, hogy senkinek ne legyen kétsége afelől, az MKP-nak semmi köze a Selye János Egyetemhez.

Úgy tűnik tehát, hogy jól ismert szlovákiai magyar történetünk sokadik verzióját látjuk újra: a párt által pozícióba segített jelölt küzdelmét pozíciója bebetonozásáért a szakmaiságot képviselő erőkkel. Ez persze nem meglepő, sokkal inkább az lett volna az, ha nem kerül sor hasonló „összecsapásra”, már csak az egyetem genezise miatt. Az a szokatlan, hogy úgy tűnik, ezúttal a „szakmaiságot” képviselő blokk van túlsúlyban. Rendkívül biztató a történetben a Hallgatói Önkormányzat elnökének és néhány tagjának karakán és bátor kiállása, annál is inkább, hogy ők az intézmény hallgatói, akik saját előmenetelüket kockáztatják az oktatókkal való nézeteltéréssel. Ha csak egy-két ilyen, saját véleménnyel és kurázsival rendelkező fiatal felnőttet sikerült kinevelnie a Selye János Egyetemnek, elmondhatjuk, sikeres projekt volt!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?