Romániai magyar sajtó: az Orbán-kormány képes a szükséges gazdaságpolitikai intézkedésekre

<p>A megizmosodott hátországgal maga mögött a második Orbán-kormánynak minden eszköze megvan arra, hogy életbe léptesse a Magyarország kilábalásához, fellendítéséhez szükséges gazdaságpolitikai intézkedéseket.</p>

A megizmosodott hátországgal maga mögött a második Orbán-kormánynak minden eszköze megvan arra, hogy életbe léptesse a Magyarország kilábalásához, fellendítéséhez szükséges gazdaságpolitikai intézkedéseket - írja keddi számában a Krónika. Az Új Magyar Szó (ÚMSZ) cikke Traian Basescu román államfővel hasonlítja össze Orbán Viktort.

A Krónika vezércikkírója egyetért azokkal, akik szerint Európában egyedülálló eredmény született azáltal, hogy egy politikai alakulat ilyen széles körű társadalmi felhatalmazást szerzett. A szükséges gazdaságpolitikai intézkedések szempontjából nincs elfecsérelni való idő: a válság és a két cikluson átívelő balliberális kormányzatok által gazdasági szempontból már-már kilátástalan helyzetbe sodort ország állapota azonnali és határozott lépéseket követel, s ezáltal a Fidesz politikusainak nagy valószínűséggel el kell felejteniük a száznapos türelmi idő intézményét - írja az erdélyi napilap.

A szerző megjegyzi: miközben Romániában Traian Basescu államfő és a parlamenti pártok hosszú ideje csupán tervezgetik a mélyreható államreform megvalósítását, az Orbán-kormány minden akadály nélkül véghezviheti az önkormányzati képviselők számának megfelezésére, valamint a honatyák létszámának csökkentésére vonatkozó elképzelését. "A mindig is nemzetben, a magyarság határok fölötti egyesítésében gondolkodó jobboldalnak azonban talán az lesz a legnagyobb feladata, hogy visszaadja a magyaroknak – éljenek azok az anyaországban, a Kárpát-medencében vagy a nagyvilágban – azt a kincset, amit a 'merjünk kicsik lenni' mottóval a balliberális oldal vett el tőlük: önbecsülésüket, az önmagukba vetett hitet" - olvasható a Krónikában. A kommentátor szerint a "velejéig beteg" gyurcsányi politika – amely őszinteségként próbálta eladni a hazugságot, és mélységesen megosztotta a nemzetet – olyan erkölcsi károkat okozott, olyan mély sebeket ejtett a magyarországi és határon túli magyar társadalomban, amelyekre mindenképpen gyógyírt kell találni. "Mindez azonban nem lesz nehéz egy olyan kormány számára, amely a nemzeti együvé tartozást tekinti egyik hitvallásának, és amelyre minden magyar büszke lehet" - állapítja meg a Krónika vezércikke.

Ugyancsak a román elnökkel hasonlítja össze Orbán Viktor személyét kedden a bukaresti Új Magyar Szó, de ez a lap az általa negatívnak tekintett hasonlóságokról ír. Idézi Basescut, aki korábban azt mondta: "Addig folytatom a harcot az oligarchákkal, míg ki nem verem a fejükből azt a hitet, hogy rá tudják tenni a kezüket az országra". Ezután Orbánnak a következő megállapítását idézi: "Forradalom történt a szavazófülkékben, a választópolgárok megbuktatták a hatalommal visszaélő oligarchák rendszerét, és helyette új rendszert alapítottak."

A cikk szerzője szerint a két politikus között sok hasonlóság, sőt "rokoni szál" fedezhető fel, ám ezek közül a legkevésbé fontos az azonos európai politikai családba való tartozás. Szerinte ez csupán konjunkturális, formai dolog, valódi tartalom és jelentőség nélkül. A szerző mindkét személy esetében "politikai opportunizmusról" beszél, mind a Fidesz, mind a román Demokrata Liberális Párt (PD-L) hatalmas ideológiai vargabetűket írt le mintegy két évtizedes történelme során. Orbán Fidesze ultraliberálisból lett mélyen konzervatív, Basescu pártja pedig talán még ennél is hajmeresztőbb fordulattal hagyta faképnél a Szocialista Internacionálét az Európai Néppárt "kedvéért", hogy aztán a "liberális" jelzőt is odabiggyessze nevéhez.

"A két politikai ikertestvér közös vonásai közül a legfontosabb pedig éppen az a primitív, olcsó populizmus, amely a fentebb idézett két mondatból süt. Mind Orbán, mind Basescu a népnek ellenséget felmutató, rendteremtő, erőskezű vezető archetípusára épít" - véli a vezércikk írója. Szerinte ugyanakkor "a demagógia híg levesébe beleköphet" a gazdasági válság. "Kiderülhet ugyanis, hogy a populizmus modellje mégsem tökéletes. Kiderülhet, hogy a bosszúvágy jó mozgósító erővel bír ugyan a választásokon, az éhséget azonban nem enyhíti" - vélekedik a szerző.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?