Rendszerváltó dalok

JUHÁSZ KATALINVan egy fiatal történész ismerősöm, szerintem még nincs harminc éves, idén doktorált. Azt írta a minap a Facebookra, hogy nahát, ő eddig nem is tudta, hogy a mi hőn szeretett David Hasselhoffunk a berlini fal leomlásakor elénekelte a falon a Looking for freedomot.

JUHÁSZ KATALIN

Van egy fiatal történész ismerősöm, szerintem még nincs harminc éves, idén doktorált. Azt írta a minap a Facebookra, hogy nahát, ő eddig nem is tudta, hogy a mi hőn szeretett David Hasselhoffunk a berlini fal leomlásakor elénekelte a falon a Looking for freedomot. Bizony, ez a fontos momentum nincs benne a történelemkönyvekben, úgyhogy akik nem látták anno a tévében a parányi égőkkel díszített világító dzsekiben düllesztő, „Ich bin ein Berliner”-t kiáltó szupersztárt, most, a jubileum kapcsán csak csóválják a fejüket hitetlenkedve, hogy lám, milyen kevés elég volt akkoriban a népnek a boldogsághoz.

A nyolcvanas évek végének zenészei közül sokan rendkívül ügyesen lovagolták meg a kelet-európai történéseket. Hogy mást ne mondjak, a szintén tenyérbe mászó Scorpions Wind of Change című megaslágerét ki sem tudtuk mosni a fülünkből akkoriban.

Én, aki már felnőtt fejjel éltem át a rendszerváltást, nem igazán hiszek el semmit azoknak a nyugati előadóknak, akik nem a saját bőrükön tapasztalták a szocialista államrend szigorát és ijesztő abszurditását. Ezért most néhány olyan dalra szeretném felhívni a figyelmet, amelyek tényleg felfedezésre, illetve újrahallgatásra érdemesek. Persze világos, nem a zenészek váltottak rendszert, de vitathatatlanul nagy hatásuk volt az akkori közhangulatra.

Hasselhoffal és a Scorpionsszal ellentétben a cseh Marta Kubi - šovának, a szlovák Ivan Hoffmannak, a magyar URH együttesnek és még számos előadónak nem jelenhetett meg lemeze az elmúlt rendszerben, méghozzá a „necces” dalszövegek miatt. De Bródy János is tudna mesélni (szerencsére gyakran mesél is) a cenzorok „áldásos” tevékenységéről. Sok zenészt elüldözött a hatalom (Karel Kryl, Robo Grigorov, Baksa-Soós János), másokat ellehetetlenítettek, üldöztek, abajgattak, sőt börtönbe is zártak rendszerellenes izgatásért.

Nálunk két dalból lett rendszerváltó himnusz. Az egyik az 1989-es novemberi események alatt, illetve hatására született, ez volt a gitáros dalnok Ivan Hoffman Sľúbili sme si lásku című szerzeménye. A másik egy 1988-as keltezésű, betiltott Robo Grigorov dal, megtévesztő címmel: Pocta Majakovskému.

Csehországban sokan énekelték a tereken a sorsdöntő napokban Marta Kubišová dalát, a Modlitba pro Martu-t. De rendkívül népszerűek lettek a szabadsághősként hazatérő Karel Kryl egyszerű, ám szuggesztív dalai is. A magyar szabadsághimnusz pedig egyértelműen a Ha én rózsa volnék, amit Bródy János írt Koncz Zsuzsának. 25 évvel a rendszerváltás után nem csak érvényes, de lassan új értelmet kezd nyerni. Szóval kedves fiatalok, én ezeket ajánlom kikeresni a YouTube-on!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?