<p>A 2010-es választások egyik nagy kérdése a szlovákiai radikális jobboldal további sorsának alakulása volt. A Ján Slota-féle SNS végül a szavazatok 5,07 százalékát megszerezve átcsúszott a vonalon, 9 képviselőjével tovább szűkítve a kormánykoalíció eleve szűkösnek ígérkező többségét és mozgásterét.</p>
Radikális kilátások
Az elért eredmény ugyan annyiban sikert jelentett, hogy a párt megmenekült a süllyesztőtől, de mindenképpen elgondolkodásra kellett késztetnie az SNS vezetőit. A néhány évvel korábban még 300 000 fő körülire becsült szélsőjobbos szavazóbázisnak kevesebb mint a felét sikerült megszólítani, a maradék a Smerhez és a Marián Kotleba-féle, még radikálisabb ĽSNS párthoz szavazott át. Úgy tűnt, hogy a következő parlamenti ciklus a jobbszél teljes átrendeződését hozhatja: az egyik oldalról a Smer bekebelező törekvései, a másik oldalról a Kotleba-féle új generáció által szorongatott SNS fokozatos eljelentéktelenedését. Ehhez képest az SNS-nek a jövő márciusi választások előtt egész más irányba kell tekingetnie. Bár a párt az eltelt másfél évben nem tudott hihető megújulást felmutatni, a megosztó Slota pedig változatlanul pozícióban van, a legfrissebb mérések szerint az SNS változatlanul a választok 5-6 százalékát tudja megszólítani. Nem sikerült a nagy áttörés a Kotleba-féle formációnak sem: őket rendszeresen 1% alatt mérik a közvélemény-kutatók.
Érzékeny veszteséget jelenthet azonban Anna Belousovová és híveinek távozása a pártból: a politikus ugyanis egy új párt, a Nemzet és Igazságosság (NaS) létrehozásán dolgozik, mely az SNS legfőbb riválisa lehet a kampányban. A pártot ugyan jelenleg szintén viszonylag alacsonyan mérik, Belousovová személyében azonban egy országosan ismert politikus vezeti, és vannak arra utaló jelek, hogy a párt potenciálisan képes lehet nagyot szakítani az SNS-től.
Ez a látkép érdekes döntési helyzetbe hozza mind a jobboldal pártjait, mind a Smert. A választási matematika ugyanis olyan, hogy ha az SNS bejut a parlamentbe, akkor a Smer nélkül gyakorlatilag lehetetlen lesz kormányt alakítani. Éppen ezért a jobboldalnak rövid távon az az érdeke, hogy riválisai minél több százalékot szedjenek el Slotától, ezzel a küszöb alá szorítva a tartalék szavazókkal már eleve nem rendelkező nemzeti pártot. Hasonló okokból a Smernek első látásra Slota politikai túlélése hasznos lenne. Azonban a párt láthatólag arra törekszik, hogy a nemzeti oldalt a saját égisze alatt egyesítse. Lehetséges, hogy a Smer stratégái azzal számolnak, hogy a szélsőjobbos marakodásból saját pártjuk kerülhet ki megerősödve, felzabálva az SNS bázisát. Az SNS jövője tehát nagy részben a többi párt stratégiájától is függ. Könnyen lehet, hogy Slotával kapcsolatban már ki is mondták a halálos ítéletet az asztal mindkét oldalán. Az SNS kiesése középtávon a nacionalista erők tényleges egyesülését eredményezhetné (különösen, ha a KDH beletáncol a Smer halálos ölelésébe), az egyetlen alternatíva – magyar mintára – a militáns jobb, azaz Kotleba maradna. Ez azonban csak fikció: Ján Slota az elmúlt másfél évben is bemutatta, hogy nagy túlélő, és lehet, hogy egy ászt még mindig tartogat az ingujjában.
Ravasz Ábel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.