TASR/AP-felvétel
Probléma-hierarchia
Manapság az uniós polgárok elsősorban a bevándorlásra és a terrorizmusra várnak megoldást Brüsszeltől – ezt mutatják az EU összeurópai közvélemény-kutatásai.
Nemzeti szinten, a helyi kormányoktól viszont ugyanezek az emberek a sajátos helyi nehézségek megoldását várják: itt már nem a bevándorlás, hanem Magyarországon például az egészségügy, Szlovákiában az áremelkedés áll a problémasor élén.
Ezt a tendenciát az EU égisze alatt működő páneurópai közvéleménykutatási projekt (Eurobarometer) legfrissebb, 2017. novemberi jelentése rajzolja ki, mely során már évek óta rendszeresen rákérdeznek az utca emberénél arra, hogy mi az EU számára jelenleg a két legfontosabb kihívás. Az unió minden szegletére kiterjedő felmérésről van szó, ahol minden tagállamban ugyanarról kérdezik az utca emberét.
2010–2012 tájékán még a megkérdezettek zöme ilyen „fontos uniós kihívásként” az általános gazdasági helyzetet említette, vagy a munkanélküliséget. Aztán az évek teltével ezek a témák egyre jobban háttérbe szorultak, és két új ügy fontossága emelkedett meredeken: a terrorizmusé és a bevándorlásé. Mára e két közügyet tartja az uniós polgárok zöme a két legfontosabb kihívásnak, amivel az EU-nak szembe kell néznie.
Érdekesek a tagállamok szerint bontott adatok is. A bevándorlást minden tagállamban körülbelül a válaszolók 40–60 százaléka sorolta az EU által megoldandó legfontosabb kihívások közé. A legtöbben ezt Észtországban állították (a lakosság 62 százaléka), második és harmadik helyen pedig rögtön Csehország és Magyarország áll (58 százalékkal). A közpénzügyek iránti érdeklődés komolyabb szintet csak Ausztriában ért el, a munkanélküliség pedig már csak Olaszországban áll a problémakatalógus elején. Szemléletes az is, és sokat elmond a szlovákiai állampolgárok biztonságérzetéről, hogy a bűnözést egész Európán belül a legtöbben Szlovákiában értékelték úgy, mint az EU által jelenleg megoldandó fontos kihívást (a válaszadók 17 százaléka).
Függetlenül a tagállami sajátosságoktól, összességében mégis igencsak egységesen alakulnak az európai válaszok, mintha létezne valóban egy „európai közvélemény”. Az első két legfontosabb „uniós szintű problémának” a terrorizmust és a bevándorlást látják az EU minden sarkában, Írországtól Görögországig.
Az Eurobarometer rákérdezett emellett a nemzeti szintű problémákra is: „Mi az a két legfontosabb ügy, amit az Ön országának jelenleg meg kell oldania?” Erre már óriási szórást mutatnak a tagállamok szerinti válaszok. Van, ahol a lakáshelyzetet említik első helyen, másutt az inflációt, a munkanélküliséget, vagy az egészségügy helyzetét. A válaszok országonként egészen különbözőek. Az emberek fejében eszerint elkülönülnek az „uniós szintű” közös problémák, és a „nemzeti szintű” saját problémák körei.
És igazából ez a második problémakör – még ha el is tűnik az európai közbeszédben, az európai szintű viták mögött – lehet döntő a választásokon, hiszen kormányokat nem az uniós problémák, hanem a nemzeti szintű problémák megoldására választunk. Úgyhogy érdemes szem előtt tartani, hogy az emberek a helyi kormányoktól főként nem globális problémák megoldását várják, hanem – az Eurobarometer friss adatai szerint – Szlovákiában az emelkedő árakra, Magyarországon pedig elsősorban az egészségügy problémáinak megoldására várnak lépéseket a saját kormányaiktól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.