A Fidesz-MPP konfrontatív politizálása a kormányzó pártok győzelmét segítette elő az idei önkormányzati választásokon – állítják politológusok. Az MSZP–SZDSZ a száznapos program megvalósításának, szavahihetőségének és higgadtságának is köszönhette az eredményeket.
Politológusok szerint a Fidesz kezdheti elölről
A Fidesz-MPP konfrontatív politizálása a kormányzó pártok győzelmét segítette elő az idei önkormányzati választásokon – állítják politológusok. Az MSZP–SZDSZ a száznapos program megvalósításának, szavahihetőségének és higgadtságának is köszönhette az eredményeket. Az emberek olyannyira nyugalomra és biztonságra vágynak, hogy még a miniszterelnök titkosrendőri múltja sem változtatta meg álláspontjukat.
Csalódtak az emberek a jobboldalban, elegük lett a konfliktust generáló politizálásból. Nagyrészt ez vezetett az MSZP–SZDSZ győzelméhez a fővárosban, a megyei közgyűlésekben és a megyei jogú városokban egyaránt – állítja Kéri László politológus. Az önkormányzati választások eredményét tekintve Kéri pozitívumnak tartja, hogy nemcsak az SZDSZ, de az MDF is talpon tudott maradni, ezzel megdőlt a kétpárti váltógazdálkodás lehetősége. A várakozásokkal ellentétben a MIÉP nem tudott jobb eredményt felmutatni, mint az áprilisi választásokon, politikai szerepe igencsak megingott. A Fidesz-MPP jövőjét tekintve a politológus elmondta: a párt "kezdheti a nulláról”. Ismét előveheti az 1990–93 közötti pragmatikus, szellemes és közhelyektől mentes politizálási stílusát, amivel sok szimpatizánst szerzett akkoriban. Ebbe az irányba mutat Áder János vasárnap esti higgadt, indulatoktól mentes nyilatkozata is. Orbán Viktor a "legnagyobb kérdés” – állítja Kéri. Rajta múlik, hogy meghatározó politikussá válhat-e ismét. A pálfordulás szinte hozzátartozik a magyar politikus karakteréhez, ezért Kéri nem tart attól, hogy választói elfordulnának tőle, mert hangnemet és stílust vált.
Az önkormányzati választásoknál folytatódtak a nagypolitikai küzdelmek, ezt bizonyítja a magas részvételi arány – hangsúlyozza Fritz Tamás politológus. A konszenzust kerülő Fidesz-MPP-től elfordultak hívei, és a száznapos programot, vagyis az ígéreteit megvalósító kormánypártokra voksoltak. Ráadásul az MSZP–SZDSZ kidolgozta a szociális jóléti csomagot, amit a rendszerváltozás óta egyetlen kormány sem tett meg. Mindezen túl a Fidesz-MPP-nek még mindig nem sikerült feldolgozni az áprilisi vereséget, ami a mostanihoz is hozzájárult – állítja Fritz. A Fidesznek a jövőben el kell választania a valódi ellenfeleit azoktól, akikkel még kompromisszum köthető, valamint tudomásul kell vennie, hogy a társadalom nem kommunistákból és nem kommunistákból áll. Be kell fejeznie a konfrontatív politizálást, mert egyrészt az EU-csatlakozáshoz egységre van szükség, másrészt pedig akár évtizedekre is perifériára kerülhet a magyar politikai életben. Az embereknek nyugalomra van szükségük, ezt bizonyítja, hogy még Medgyessy Péter ügynökmúltja sem befolyásolta őket – tette hozzá Fritz.
A Fidesz-MPP vidéki kampányáról mérsékelten lehetett hallani, ezért úgy tűnhetett a közvélemény számára, hogy máris elveszítették bázisaikat – mondja Antalóczy Tímea szociológus, az MTA kutatója. Azokban a megyei jogú városokban, ahol polgármester-jelöltjeik nyertek, inkább az indulók személyének, mintsem párthovatartozásuknak volt köszönhető a siker. A Fidesznek nagy átszervezésre van szüksége a talpon maradáshoz, ezt a szándékot jelzi, hogy nevét is szeretné megváltoztatni – mondta Antalóczy. Orbán Viktor továbbra is a párt kulcsembere, annak ellenére, hogy a kampányfinisben nem vetették be. Az valószínű, hogy a bal- és jobboldal közötti politikai csatározások az EU-csatlakozás körüli kérdésekben élednek újjá – tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.