Donald Trump és Elon Musk szépen egymásra találtak, lassan akár össze is költözhetnének, hogy az éjszaka közepén is meg tudják osztani egymással kreatív ötleteiket. Nemrég együtt adtak interjút a Fox News-nak, ahol egy újabb témában szakértettek. Musk szerint az USA korábbi vezetése politikai okokból hagyta az űrben a Starliner űrhajó két asztronautáját. Trump pedig egyenesen Joe Bident vonta felelősségre emiatt.
Politikai túszok az űrben?

A hajmeresztő esetről talán csak azok nem hallottak még, akik egy erdei odúban töltötték az elmúlt nyolc hónapot. Két amerikai űrhajós tavaly június elején érkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) kb. egy hétre, ám űrhajójuk meghibásodása miatt nem tudtak visszatérni, és azóta is ott vannak.
Lassan derültek ki a részletek, mert a NASA – érthető okokból – nem sietett közölni, hogy a Starliner fejlesztése eleve több évet csúszott, jó néhány tesztrepülést kellett elhalasztani. Ilyenkor minden laikusban felmerül a gyanú, hogy presztízsokokból siettették a projektet, és nem százszázalékos állapotban lőtték fel az űrhajót. Arra viszont, hogy a Biden-adminisztratíva állhat a dolog mögött, kevesen gondoltak – egészen mostanáig.
„Nem kaptak engedélyt a hazatérésre Bidentől. (…) Szerintem ott akarta hagyni őket az űrben” – fogalmazott a jelenlegi elnök. Sunita Williams és Butch Wilmore másképp látják a dolgot. „Nem érezzük úgy, hogy hátrahagytak volna minket, nem érezzük úgy, hogy itt rekedtünk volna, nem érezzük magunkat hajótöröttnek” – mondta Wilmore egy CNN-interjúban, majd hozzátette: sokkal jobban örülne, ha „űrben rekedtek” helyett felkészült, elhivatott asztronautákként hivatkozna rájuk a sajtó. A két űrhajós beszámolt róla, hogy nagyon is van mit csinálniuk, szigorú munkabeosztás szerint dolgoznak napi 12 órát, de ezen felül is állandó készenlétben vannak, vagyis szükség esetén bármikor riaszthatják őket. A folyamatos karbantartási munkálatok mellett kutatásokat is végeznek, ráadásul kötelességük folyamatosan figyelni a saját élettani értékeiket, hogy a tudósok vizsgálni tudják, milyen hatással van az emberi szervezetre az űrben töltött hosszú idő. Szeptembertől a Crew-9-küldetés két tagjával, Nick Hague-gel és Alekszandr Gorbunovval dolgoznak együtt odafent, és azt is kiemelték, hogy vészhelyzet esetén mind a négyen azonnal elhagyhatnák az ISS-t, hiszen van indulásra kész űrhajó az állomáson.
Trump azonban nemrég látványosan felkérte Elon Muskot, hogy hozza haza a két űrhajóst, amilyen gyorsan csak lehet. Musk azonnal válaszolt: ha az ő cégén múlna, már rég lent lehetnének. Nem sokkal később a NASA bejelentette: március 12-én indítja az űrállomásra a Crew-10 legénységét, Wilmore-ék pedig néhány nappal később hazatérhetnek.
Szóval kiváló alkalom ez a Musk-féle SpaceX fényezésére, főleg úgy, hogy közben Joe Bidenbe és a demokratákba is bele lehet rúgni. Részletek hiányában egyelőre nem tudni, hogy Trump ügyködése miatt megváltozik-e az eredeti terv, de elképzelhető, hogy a Crew-9 egész legénységét hamarabb, még az őket leváltó Crew-10 űrhajósainak megérkezése előtt hazahozzák.
Olyan ez, mintha egy sci-fibe csöppentünk volna, ahol vannak jófiúk és rosszfiúk, bátor asztronauták, túszok, zseniális kutatók és magabiztos pancserek. A nézőnek pedig el kell döntenie, kinek hisz közülük...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.