Pesszimisták és optimisták kerekasztala

<p>Körülbelül tizenöt évvel ezelőtt néha álmodoztam arról, milyen lenne egy teremben ülni fontos szlovákiai magyarokkal, és érteni mindent, amit mondanak.</p>

 Kamaszkoromban többször is elképzeltem, hogy felállnék, és hozzászólnék, az ő nyelvükön fejteném ki a véleményemet. Múlt szombaton, november 12-én ez az álmom valóra vált. Részt vettem a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala éves konferenciáján Érsekújvárban. Ahhoz, hogy ebben a megtiszteltetésben részesülhessek, (szünetekkel) 15 évig kellett magyarul tanulnom, egy disszertációs munkát írnom a pozsonyi többnyelvűségről, egy polgári társulást alapítanom, különböző szlovák médiacsatornákon többször kifejtenem, mennyire szexi a magyar nyelv, és végül, egy magyar férfihoz kellett feleségül mennem. Ez mind megérte.

Először csak csendben ültem a helyemen, és csodálkozva néztem, hol vagyok. Tipikus stréberként jegyzeteltem a kis piros füzetembe. Egy idő után rájöttem, hogy kétfajta magyar van jelen: pesszimista és optimista. A pesszimisták hangosabbak voltak, és én csak reméltem, hogy azok, akik csendesen ülnek, és nem vesznek részt a vitában, titkos optimisták.

Nem tudom, ez mennyire megnyugtató, de amikor a szlovákiai magyar problémák merültek fel, ezekről gyakran bebizonyosodott számomra, hogy nem csak szlovákiai magyar problémák. Például a híres panasz, hogy nincs magyar értelmiség. Hiszen ugyanezzel a problémával küzd a többségi szlovák társadalom is. Ahelyett tehát, hogy Szlovákiában nincs magyar értelmiség, azt is kijelenthetnénk, hogy az egész országban egyáltalán nincs értelmiség. Én azonban ezt nem jelenteném ki. Lehet, hogy kevésbé látható az értelmiség, de létezik.

Egy következő hangos panasz szerint: nincs sikerélményünk. Kinek nincs sikerélménye? A Kerekasztalhoz sok szervezet tartozik, amely sikeres, hasznos, fontos a szlovákiai magyar társadalomban. A képviselőik előtt kijelenteni, hogy nincsenek sikerélményeink, nekem elég tiszteletlennek tűnik. Viszont az is szomorú, hogy akik ott voltak, a sikeresek, nem álltak fel, mondván, nézzetek rám, itt vagyok én, értelmiségi vagyok és sikeres. Így talán nem kellett volna meghallgatnunk a következő hozzászólót, aki azt mondta, a „gödör mélyén vagyunk”. Én a gödör mélyét teljesen másképp képzelem el.

Szerintem a Kerekasztalnak van jövője, és kíváncsian várom, hangosabbá sikerül-e válniuk az optimista hangoknak. Mert ha hagyják, hogy a pesszimisták maradjanak hangosabbak, tényleg elhiszi mindenki, hogy az út csak a gödör még sötétebb mélyébe vezet. Nagy kár lenne érte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?