Párizsból új szelet várunk

<p>Utolsó beszédét mondta el a francia elnök országa nagykövetei előtt. Az éves diplomáciai csúcsot Franciaországban hagyományosan nagy figyelem kíséri, s most különösen, amikor az országot külföldről támogatott, javarészt helyben született terroristák tartják rettegésben. Emellett már fortyog az elnökválasztási kampány, mindenki árgus szemekkel lesi a vetélytárs botlásait.</p>

Ebben a környezetben Francois Hollande nagyon óvatosan fogalmazott nagykövetei előtt. Bár sok területre kitért – Szíria, brexit, Ukrajna –, egyiknél sem tudott karakteres francia álláspontot felmutatni. Franciaország tehetetlenkedése és nehézkessége az egész uniót sújtja. Hiába várta Berlin, hogy az 1990–92-es időszakhoz hasonlóan a Párizs–Berlin-tengely újra felpörgeti az integrációt, ez Hollande alatt nem következett be. Az egyik legnépszerűtlenebb elnök a francia gazdaság relatív erőtlenedését, bővülési lehetőségeinek elmulasztását is végignézte, és azt sem tudtuk meg, mit gondol a brexit utáni Európáról az Élysée-palota. A menekültek ügyében sem léptek előre, a belső terrorista sejtek felszámolása komótosan halad, a Charlie Hebdo után elfogadott rendfenntartói reformok közül sem fejeződött be mind.

Hollande beszédében nem tett érdemi utalást Németországra, sem arra, hogy konkrétan milyen integráció felé menne el Franciaország, holott a közös védelemről már mindenki beszél. Hollande nem ment szembe név szerint egyetlen partnerével sem, egyet leszámítva: kijelentette, hogy a német szocialistákhoz hasonlóan befejezettnek tekinti az amerikaiakkal folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásokat, nem lát esélyt az aláírására. Főleg nem Obamával. Igaz, egyértelmű volt, hogy a mostani világpolitikai környezetben ez a megállapodás már egy új amerikai és francia elnök, illetve a talán újrázó német kancellár dolga lesz – nem szólva arról, hogy akár az összes uniós tagállam parlamentje elé kerülhet ratifikálásra a szöveg.

Ami nagyon hiányzik, az tényleg a közös uniós ötletelés, az előrevivő viták, az, hogy Párizsból nehéz mostanában inspirálódnia annak, aki Európa jövőjén gondolkodik. Miközben Párizs dobogós helyen áll a világ fegyverexportőrei között, kontinentális nemzetként az egyedüli, amely képes önállóan kisebb afrikai katonai bevetésekre, s az egyetlen uniós atomhatalom lesz… Más szóval, szükség lesz az Élysée-palota következő lakójára ahhoz, hogy Európa kilábaljon a mostani válságaiból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?