<p>Már lehet, sőt kötelező mikrocsipekkel jelölni a kutyákat, macskákat és vadászgörényeket. A cél az állat és a gazdi könnyebb azonosítása, és egy központi nyilvántartás létrehozása.</p>
Nyilvántartva
Azzal viszont nem számoltak a törvény előkészítői, hogy a kutyák az érzéstelenítőtől napokra elveszthetik józan ítélőképességüket. A mi Öcsi kutyánk is két napig kóválygott az altatótól, pechünkre éppen akkor volt tele fémhulladékkal az udvar. Hordjuk be a házba éjjelre vagy mit csináljunk? – tanakodtunk rémülten. Öcsit ugyanis annyira pacifizálta az idegen anyag, hogy még a gyűlölt szomszéd macskák láttán is csak pislogott. Az ablakban kókadozó karácsonyi kaktusz is hatékonyabban ellátta volna a házőrző feladatait. Őt azért mégsem tehettük ki, mert ha megzavarják, idén már nem virágzik. Szóval a kutyák tömeges elbambítása nyilvánvalóan nem használ a bűnözési statisztikáknak. Túlzásnak tűnik a 300 eurós büntetés is, amellyel a csipelést elmulasztó kisállat-tulajdonosokat büntetni szándékoznak. Mintha az állam képtelen lenne a motiváció bármely más formájára a büntetgetésen kívül. Ha értelmes és hasznos dolog a csipeltetés, az embernek érdeke, hogy elvégeztesse házi kedvencén. Minek ez a riogatás? Meg aztán, miért ne tarthatna Gizi néni Apácaszakálloson tizenöt macskát, csip nélkül? És mit csinál majd a hatósági személy, ha Gizi néni azt mondja az ellenőrzés során: ezek a szomszéd macskái. Az sem igazán kecsegtető, hogy az állam már nemcsak a saját, hanem az állampolgárok vagyonát is nyilván akarja tartani (vagyis inkább az Európai Unió, mert egy uniós törvény átvételéről van szó). Kutyát, macskát, görényt. Mi jön még? A tyúkok, kacsák, akváriumi halak? Néhány évtized múlva talán már a polgárok is kapnak ilyen azonosítót, mondjuk mindjárt a születéskor. Hogy léteznek emberi jogok?A honatyák meg a honanyák átírnak néhány törvényt, meggyőznek bennünket, hogy nekünk is jobb lesz így, és megcsinálják. Készül egy nagy titkos nyilvántartás, amelyet majd feltörnek a hackerek, az adatokat pedig saját szórakoztatásukra kiszivárogtatják vagy eladják. És többé nem lesz olyan, hogy csak mi tudjuk, hol vagyunk. Mászkálunk az erdőben egy kosárral, keressük az őzlábgombát, és már ott sem lesz nyugtunk: bármikor szembejöhet egy telefonreklám vagy egy közvélemény-kutató ügynökség, hogy meggyőzzön a bambuszzokni és a tripla titánfenekű fazék előnyeiről. Hozzá lehet ehhez vajon szokni?
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.