<p>Csütörtök este azok is megtudták, mit jelent a tervezett magyarországi reklámadó, akik eddig nem érdeklődtek iránta.</p>
Népelsötétítés
A magyar sajtó modernkori történetében példátlan összefogásnak voltunk tanúi. Hatvannégy tévécsatorna, rádió, online és nyomtatott lap csatlakozott a Magyar Reklámszövetség tiltakozásához a reklámadó bevezetése ellen. Az RTL Klub, a TV2, sőt a kormányközeli HírTV is elsötétült negyed órára. A rádiók a tiltakozás szövegének beolvasásával, a nyomtatott sajtó egy-egy üres oldallal, az online felületek, köztük a Magyar Nemzet Online szintén elsötétítéssel fejezte ki tiltakozását. A Fidesz kultúrpolitikusa, L. Simon László hétfőn terjesztette be a reklámadóról szóló javaslatát, amely adósávokban határozza meg a reklámbevételek adóját. A 20 milliárd forintot meghaladó bevételt 40 százalékos adó terhelné – ráadásul már idén. Az adó alapja a médiában, sajtóban, szabadtéri reklámhordozókon, járművön, nyomtatott anyagokon vagy ingatlanon, valamint az interneten közölt hirdetésekből származó bevétel.
Az új adóból 8–10 milliárd forintos bevételt várnak, a Magyar Reklámszövetség szerint viszont 30–40 milliárdos kárt okozna a gazdaságnak az intézkedés. A reklámok drágulásával csökkenne a hirdetők száma, ennek következtében népszerű tévéműsorok és közkedvelt rovatok szűnnének meg. Az első számú vesztes az utolsó magánkézben lévő tévécsatorna, az RTL Klub lenne, a kis csatornák pedig akár meg is szűnhetnek. (Egy fideszes országgyűlési képviselő a minap nagyon okosan ki is fejtette a tévében, hogy szerinte felesleges ennyi tévécsatorna.)
A reklámadó elsősorban a saját gyártású, népszerű tévésorozatokat veszélyezteti, mint amilyen a Jóban-rosszban és a Barátok közt, valamint a tehetségkutató show-műsorokat, amelyek népszerűsége a közelmúltban minden tervet túlszárnyalt. A jövőben a közösségi oldalakat is megadóztatnák, ígérte L. Simon László, és példaként említette a politikusok facebookos, illetve youtube-os hirdetéseit. Mert bizony ezt a hírverést sem lehet adózatlanul tűrni.
Mindez bizony egy adónak álcázott „kivégzés”. Amelyet szerintem – tiltakozás ide, vagy oda – minden gond nélkül megvalósítanak. Mert megtehetik.
Bár nálam jobban kevesen utálják a Barátok köztöt és a Jóban-rosszbant, most engedtessék meg, hogy kiálljak e sorozatok mellett. Mert bár a két nagy kereskedelmi csatorna remek érzékkel fenyeget a népszerű sorozatok megszűnésével, szerintem a legnagyobb kár az ugyanebből a büdzséből készülő hír- és tájékoztató műsorokat (Tények, Mokka, Napló, Aktív) érné.
Rendkívüli dolog, hogy a kormánybarát Magyar Nemzet is keményen nekiment a terveknek. Vezércikkében arról ír, hogy „a kétharmad most valóban rá akar lépni a sajtószabadság torkára. A reklámadónak ugyanis sem más értelme, sem más üzenete nincs”. Egyöntetűen elutasítják a reklámadót a területen működő szakmai szövetségek és egyesületek is, amelyek szerint a végső válasz a magyar székhelyű vállalkozások külföldre költözése lehet.
Az üggyel nagyon is összefügg, hogy sorra mondanak fel az újságírók az origo.hu. hírportálnál. A Hírek rovat újságíróinak többsége otthagyja a portált, a videós szekció teljes gárdája felmondott, azaz a hatalomnak sikerült szétzúznia az egyik legfontosabb magyarországi hírportált. És csupán annyit kellett tennie, hogy kirúgatta a főszerkesztőt, nem sokkal azután, hogy az Origo nyilvánosságra hozta Lázár János államtitkár luxusszállodás, hat éjszakára kétmillió forintos ügyét. No comment. Nem szeretnék ma Magyarországon újságíróként dolgozni...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.