A nagymamámtól származik ez a frázis, mellyel családunkban azokat az új süteményeket szoktuk illetni, amelyeket ugyan el lehet fogyasztani, de igazán nagy lelkesedést nem váltanak ki. Ez a frázis pontosan ráillik a lassan végződő évre is, mert a világgazdaság és a szlovák gazdaság is valahogy elvoltak, de a közhangulatra a lelkesedés helyett inkább a frusztráció volt a jellemző.
Nem rossz, de nem is olyan jó
Pedig minden adott volt egy optimistább évre. A világgazdaságot elkerülték a nagyobb válságok, és az elmúlt két évben gondokat okozó inflációs hullám is levonulóban volt. Visszatekintve azonban jól látható, hogy éppen az életköltségek növekedése rontotta sok országban a lakosság hangulatát, amire mindig a hatalmon lévő politikai pártok fizettek rá. Így volt ez az USA-ban is, ahol a választási eredményeknél kulcsfontosságú tagállamok lakosai nem értékelték a gazdaság jó teljesítményét. Hiába volt az eurózónához képest lendületes gazdasági növekedés, az alacsony munkanélküliség és a csökkenő infláció, a választópolgárok egy része mégis rossznak ítélte meg a gazdaság helyzetét, és ez nagy szerepet játszott Donald Trump győzelmében.
Donald Trump választási győzelme pedig egyértelműen 2024 legfontosabb eseménye. Míg Kamala Harris sikere az elmúlt évek amerikai gazdaságpolitikájának folytatását jelentette volna, Trump a protekcionizmus és a káosz visszatérését jelenti. Az új amerikai elnököt még be sem iktatták, de már most nehéz számontartani az összes védővámot, melyet az egyes országokkal szemben bejelentett. Ha Trump mindent komolyan gondol, akkor az elkövetkező években az America First politika felturbózott változatára számíthatunk. Ennek eredménye nagy valószínűséggel egy szétforgácsolódottabb világgazdaság lesz, melyben a Szlovákiához hasonló kis, nyitott gazdaságok helyzete bonyolultabb lesz.
Pontosan ezért nehéz lelkesedni a szlovák gazdaság teljesítményét illetően. Igaz, hogy gazdasági növekedés lesz az idén, és az alacsony munkanélküliség is történelmi rekordokat döntöget, de előre tekintve az ember aggódik a gazdasági növekedés fenttarthatóságát illetően. A tervek szerint a költségvetési konszolidáció egészen 2027-ig elhúzódik, és az ország húzóágazatának számító autóipar különösen érzékeny az esetlegesen bevezetett amerikai vagy kínai védővámokkal szemben. Ha kitör a kereskedelmi háború az USA és az EU között, a szlovák autóipar az első áldozatok között lesz. A szlovák kormány a kereskedelmi háborúk ellen nem tud sokat tenni, de a szlovák gazdaság jövőképén sokat segítene a vállalkozói környezet javítása. Sajnos az elmúlt egy évben ennek inkább az ellenkezőjére került sor, és egyre nehezebb érveket találni arra, hogy a külföldi befektetők miért éppen Szlovákiát válasszák. Mindeközben a kutatás-fejlesztés támogatása továbbra is akadozik, és az oktatási rendszer teljesítménye is romlik.
Szóval megint letudtunk egy egész tűrhető évet itt Szlovákiában, de a tátrai tigris legendás évei egyre jobban a múlt homályába vesznek. Amíg az autóipar működik, a szlovák gazdaság ellesz valahogy, de sürgősen új növekedési impulzusra lenne szükség. Sajnos azonban a jelenlegi kormánykoalíció terveiből nem igazán olvasható ki, hogy hogyan szeretnék jobbá tenni a szlovák gazdaságot, a konszolidációs csomag növekedési impulzust még nyomokban sem tartalmazott. Ezekre pedig nagy szükség lesz, Donald Trumpnak köszönhetően ugyanis a világgazdaságra turbulensebb évek várnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.